Çocuklarda idrar kaçırma ciddi bir problemdir. Aynı zamanda sürekli olarak idrarını kontrol edemeyen çocuklarda çeşitli psikolojik rahatsızlıklar da saptanabilir. Bu rahatsızlığın tedavisinin giderilmediği durumlarda ileri dönemlerde çocukta özgüven eksikliği, içe kapanma, sosyal çevreyi reddetme gibi pek çok etken görülebilir.

Aynı zamanda idrar kaçırma problemi, anne ve babadan gelen kronik bir rahatsızlık sonucunda da oluşabilir. Her iki durumda da çocukların bu sürecinin alanında uzman kişiden yardım alınarak desteklenmesi şarttır. Anka Psikoloji Merkezi, çocuklarda yaşanan idrar kaçırma problemlerinin tedavi edilmesinde önemli rol oynar.

Her çocuğun kendi içerisinde kurduğu ve yaşadığı dünyası aynı değildir. Bu nedenle yaşanan psikolojik sorunlar birçok farklı sebebe bağlı olarak meydana çıkabilir. Anne ve babalar bu gibi durumlarda çocuk ile iletişim kurmaya çalışarak nedenlerini araştırsa da çocuk aile içi bireylerine yaşadığı durumları çoğunlukla anlatmaz. Dilerseniz uzman desteği ile bu sorunlara kısa sürede çözüm bulabilirsiniz.

Çocuklarda İdrar Kaçırma Nedenleri

Anne ve babalar tarafından en çok araştırılan konulardan bir tanesi çocuk neden altına kaçırmaya başlar sorusudur. Fizyolojik olarak ele alındığında 2 ila 3 yaş arasındaki çocuklar çişini haber verme, yardımlı ya da tek olarak çişini yapma gibi alışkanlıkları elde edebilirler. Çişini tutma durumları kişinin aile yapısına, ailenin verdiği eğitime göre değişkenlik gösterir.

Yapılan araştırmalar neticesinde çocuklar, 5 yaşına gelene kadar çişini kendilerinin yapabildiğini ortaya koymuştur. Çocuklarda çeşitli nedenlerden dolayı idrar kaçırma durumları meydana gelebilir. Bu durumun nedenleri şu şekildedir;

  • Afet, kaza, ölüm ve çeşitli travmatik olay yaşayan çocuklarda idrar kaçırma sıklıkla görülür.
  • Anne ve babanın tavrı idrar kaçırma durumlarında birebir etkendir. Aşırı titiz ve baskıcı yaklaşım çocuklarda idrar kaçırma nedenleri arasında yer alır.
  • Çocuğun ilgisiz, sevgisiz ve yalnız kalması
  • Ev değişikliğinin yaşanmasına bağlı olarak yaşanan stres
  • Kardeş kıskançlığı gibi pek çok etken idrar kaçırma nedenleri arasındadır.

Çocuklarda İdrar Kaçırma Kaç Yaşına Kadar Normaldir?

Çocuklarda altına kaçırma sorunlarına müdahale edilmediği takdirde anne ve babalar için büyük problemler oluşmaya başlar. Çocuklar, kendilerini sosyal ortamdan soyutlayarak kendilerini yalnızlaştırır ve iç dünyasında içe kapanık birisi haline gelir. Çocuklarda altına kaçırma kaç yaşında normaldir sorusuna cevap verilecek olur ise; 5 yaşın altında olan çocuklarda idrar kaçırma normal olarak kabul edilir. 5 yaşın üzerinde olan çocuklarda yaşanan idrar kaçırma sorunları için mutlaka psikolog desteği alınması şarttır.

İdrar Kaçırma Hangi Hastalığın Belirtisi 

İdrar kaçırma hangi hastalığın belirtisi nedir,çocuklar neden idrar kaçırır gibi sorular 5 yaşını geçen çocuklarda meydana gelen idrar kaçırma durumlarında sıklıkla araştırılan konulardır. İdrar kaçırma başta genetik ve benzeri sebeplerden kaynaklansa da psikolojik olarak da çeşitli hastalıkların oluşmasından kaynaklanır.

İlgisiz, sevgisiz kalan bir çocuk dikkat çekmek maksadıyla da idrarını kaçırabilir. Her çocuğun gelişimine göre farklı boyutlarda psikolojik hastalıklar oluşabilir. Sürekli olarak idrar kaçıran bir çocukta ilerleyen süreçlerde ciddi özgüven eksikliği meydana gelebilir. Bu özgüven eksikliği zincirleme olarak hayatını etkiler. Bu psikolojik hastalığın ana sebebini öğrenmek ve tedaviye başlamak için psikolojik yardım almanız tavsiye edilir.

Çocuklarda İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Altına ıslatan çocuğa kesin çözüm arıyorsanız en iyi tedavi yöntemi psikolojik tedavidir. Alanında uzman kişiler tedavi süresi boyunca çocukları analiz eder ve içerisinde yaşayıp büyüttüğü sorunları ele alır. Her çocuk için uygulanan tedavi yöntemi ve süreci farklılık gösterebilir. Bu durum çocuğun tedaviye verdiği olumlu etkiyle de doğru orantılıdır.

Çocuklarda yaşanan idrar kaçırma problemleri çoğu zaman ilaçsız olarak tedavi altına alınır. Sizler de çocuklarınızda yaşanan bu sorunun giderilmesi için İzmir uzman psikolog desteği ile tedaviye başlayabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar