Çocuklar neden tırnak yer diye bakıldığında, altında birçok sebep yatabilir. Bazen herhangi bir nedene bağlı olmadan, bazen de psikolojik çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak çocuklarda tırnak yeme problemi meydana gelebilir.

Yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan sonuca göre tırnak yeme alışkanlığı erkeklere oranla kız çocuklarında daha sık görülür. Tırnak yeme alışkanlığının ortaya çıkması pek çok psikolojik nedene bağlıdır bu nedenlerden bir tanesi çocuklara sürekli ceza uygulaması yapan ebeveynlerden kaynaklıdır. Çocuklar sürekli olarak anne ve babalarına ceza aldıklarından dolayı strese girerler ve bu stresle başa çıkmanın yolunu tırnak yeme eyleminde ararlar.

Aynı zamanda tırnak yeme alışkanlığına neden olan diğer etkenler arasında ev ortamında yaşanan gerginlik ve huzursuzluk, kardeşler arasında yaşanan kıskançlık, okul değişikliği ya da ev değişikliği gibi etkenler tırnak yeme alışkanlığını beraberinde getirebilir.

Bu tırnak yeme alışkanlığını giderilebilmesi için alanında uzman kişilerden mutlaka destek alınması tavsiye edilir. Kısa süre içerisinde önlenemeyen tırnak yeme alışkanlığı ileri dönemlerde diğer psikolojik rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. 

Çocuklarda Tırnak Yeme Nedenleri ve Önleme Yolları

Anne ve babaların sıklıkla araştırdıkları konular arasında çocuğum tırnaklarını yiyor ne yapmalıyım, tırnak yeme nasıl bırakılır gibi sorular yer alır. Tırnak yeme alışkanlığının en büyük nedenlerinden bir tanesi çocuğa karşı ilgisiz olmaktır.

Sürekli olarak ilgisiz ve sevgisiz kalan bir çocuk yaşadığı bu stresi giderebilmek için çeşitli yollara başvurur. Bu yollar arasında ise tırnak yeme alışkanlığı ilk sırada yerini alır. Tırnak yeme alışkanlığı, gerekli tedavi yöntemlerinin uygulandığı durumlarda giderilebilen bir rahatsızlıktır. Tırnak yeme alışkanlığını önlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Tırnak yeme alışkanlığına neden olan sebeplerin anne ve babalar tarafından terk edilmesi ve bu davranışlarının tekrarlanmaması gerekir.
  • İlk etapta, çocuklar tırnak yediği zaman dikkatini çekmemek için bu davranışı görmezden gelinmeli ancak uzun vadede çocuk takip edilmelidir.
  • İlgi eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan tırnak yeme alışkanlığı gerekli ilgi ve sevginin gösterildiği durumlarda tamamen ortadan kalkabilir. 
  • Tırnak yeme alışkanlığı sürekli olarak devam eden bir probleme dönüştüyse mutlaka uzman psikologlardan destek alınması şarttır. Anka Psikoloji Merkezi de alanında uzman kadrosu ile bu sorun için sizlere hizmet vermektedir.

Çocuklarda Tırnak Yeme Tedavisi

Çocuklarda tırnak yeme tedavisinde psikolog tedavileri ön plandadır. Hızlı ve kesin çözümleri ile psikologlar, çocukların yaşadığı problemleri tedavi boyunca analiz ederek her çocuğa özel tedavi yöntemi geliştirirler. Bu tedavi yöntemleri sonucunda çocukların hangi nedenden kaynaklı olarak tırnak yeme alışkanlığını edindiği ortaya çıkarılır. Ortaya çıkan bu sonuca göre anne ve babalar da herhangi bir davranış bozukluğu var ise ilk olarak bu nokta düzeltilir.

Çocuğun sosyal çevresinden kaynaklı olarak meydana gelen tırnak yeme alışkanlığında farklı etkinlikler uygulanarak çocuk daha farklı dünya ile tanıştırılır. Tedavi süresi boyunca çeşitli tedavi metotları ile sorunların giderilmesi amaçlanır. 

Tırnak Yemek Psikolojik Rahatsızlık mı?

Tırnak yeme alışkanlığı bir psikolojik rahatsızlıktır. Her çocukta farklı sebebe bağlı olarak değişkenlik gösteren tırnak yeme alışkanlığının temelinde ilgisiz, sevgisiz, özgüven eksikliği ve benzeri birçok sebep vardır. Bu sebepler giderilmediği takdirde tırnak yeme alışkanlığı artarak devam eder. Bu psikolojik rahatsızlığı önlenebilmesin için mutlaka tedavi olması tavsiye edilir. 

Tırnak Yiyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı?


Tırnak yiyen çocuğa ne şekilde davranacağınız oldukça önemlidir. Özellikle üç yaş çocuklarda görülen tırnak yeme alışkanlığında 3 yaş çocuğu neden tırnak yer gibi çeşitli sorular sıklıkla sorulur. Üç yaşında olan bir çocuğun tırnak yeme alışkanlığı mevcut ise çocuk ile bol bol iletişim kurularak onunla vakit geçirilmesi gerekir.

Çocuğu sürekli olarak azarlayarak eleştirmek, çocuğu korkutmak tırnak yeme alışkanlığının doğmasına neden olabilir. Bu nedenle ilgi, sevgi ve şefkat gören çocuklarda problemler giderek azalır ve çocuk kendini daha mutlu ve huzurlu hisseder.

Tavsiye Edilen Yazılar