Çocukluk çağı mastürbasyonu çocuğun elleri ve farklı materyalleri kullanarak cinsel haz alması olarak tanımlanmaktadır.  Çocuk mastürbasyon yaparken;

  • Elleri ile kendisine dokunur
  • Koltuk ve minder tarzı nesnelere sürtünerek kendini uyarır
  • Bacaklarını sıkı bir biçimde kenetleyerek bu durumdan haz alır

Bunların yanı sıra her çocuk kendine has mastürbasyon yöntemleri geliştirebilir. Mastürbasyon sırasında çocuk kızarma, terleme, nefes alış verişlerinde düzensizlik gibi olgular ile duruma fiziksel tepki verebilir.

Bu durum yani çocukluk çağı mastürbasyonu çocuğun yaşamını olumsuz yönde etkilemediği müddetçe normal kabul edilir. Bu durum sağlıklı bir çocuk gelişiminin göstergesidir. Genel olarak 3-5 yaş kız çocuklarında daha fazla görülür.

Çocukluk Çağı Mastürbasyonu Nedenleri Nelerdir?

Bu durumun net nedenleri bilinmemekle birlikte çocukluk çağı mastürbasyonu nedenleri arasında genel olarak; ilişki kaynaklı faktör grupları, biyolojik faktörler, çevresel faktörler dikkat çekmektedir.

Duygusal olarak ihtiyaçları karşılanamayan çocuklarda görülebilen bu durum çocuğun duygularını aktaramadığı durumlarda ve anne ile çocuk arasında güçlü bir bağın kurulamamışında ortaya çıkmaktadır.

Çocuğun geçirdiği idrar yolu enfeksiyonları veya parazitler nedeniyle kendini uyarması ve bazı davranışlar sonucu cinsel olarak haz alması çocukluk çağında mastürbasyonun görülmesine neden olmaktadır.

Nedeni her ne olursa olsun bu durum çocuğun günlük yaşamına olumsuz yönde etkileyecek boyutta yaşanmaya başlandığında mutlaka uzman tarafından tanı konulmalı ve uygun tedavi ile mutlaka duruma uygun terapiler gerçekleştirilmelidir.

Çocukluk Çağı Mastürbasyonunun Çocuk Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Çocuk tarafından alışkanlık haline getirilmediği ve çocukta fiziksel bir zarar oluşturmadığı sürece çocukluk çağı mastürbasyonunun çocuk üzerindeki etkileri fiziksel ve ruhsal gelişimin doğal parçası olarak gözlemlenmektedir.

Çocuk için gerilimi azaltan bir etkinlik olarak görülen bu durum tıpkı tırnak yeme veya parmak emme davranışı gibi değerlendirilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu bu durumuna çocuk tarafından aşırı olarak ve sürekli bir biçimde yapılmasıdır. Mastürbasyon nedeniyle çocuğun genital organlarında bir sıkıntı oluşmuş ise veya çocuk bu davranış nedeniyle psikolojik olarak kendini kötü hissetmeye başladı ise profesyonel destek alınması gerekebilir.

Çocukluk Çağı Mastürbasyonunda Neler Yapılabilir?

Anne babalar için endişe verici durumlar arasında yer alan çocukluk çağı mastürbasyonu normal sınırlar içerisinde sağlıklı gelişimin bir parçası olarak görülmektedir. Anne ve babalar çocuklarında mastürbasyon davranışlarını fark ettiklerinde çocuğu gözlemlemeli ve hangi zamanlarda ve nerede bu davranışı gösterdiğini saptamalıdır. Böylece durumun kontrolden çıkmasını engelleyerek çocuğu bu zamanlarda farklı yönlere çekmek mümkün olmaktadır.

Çocuklar rahatlamak amacıyla bu davranışı gerçekleştirdikleri için onlara rahatlayacakları başka aktiviteler bulmak da yine durumun kontrol altına alınmasını sağlayacaktır. Çocukluk çağı mastürbasyonu için neler yapılabilir konusunda daha detaylı bilgi almak için izmir psikolog ile iletişime geçerek alanında profesyonel kişiler tarafından gerekli tanı ve tedavinin uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar