Çocuklarda yeme problemi anne ve babaların büyük oranda kaygı duyduğu konuların başında gelir. Çocuğun yemek yemesi, gelişimine doğru oranda etki etmesinden dolayı düzenli beslenmesi oldukça önemlidir. Çocuğunun yemek yemediğini fark eden aileler yemek yedirebilmek için çeşitli yöntemlere başvururlar.

Çocuklarda yemek yeme problemlerinin çeşitli sebepleri mevcuttur. Bu sebepler çocuğun yaşına, gelişimsel evrelerine, sosyal ortamına göre değişkenlik gösterebilir. Uzmanlar tarafından ele alınan çocuklarda yemek yeme problemlerinde en baş neden; çocukların sabırsız ve oturmayı sevmeyen yapıya sahip olmalarıdır. Özellikle okul öncesi dönemde sıklıkla rastlanan çocuklarda yeme problemleri, çevreye karşı merak duymalarından kaynaklı da olabilir.

Çocuklar, gelişim dönemlerine göre sahip olduğu fazla ya da yeterli kilo neticesinde daha az kalori ihtiyacı hissederler. Dönem içerisinde iştahta azalmalar görülmesi normal kabul edilir.

Çocuklarda yemek yememe problemlerinin diğer nedeni ise; anne ve babalarına karşı bağımsız olduklarını göstermeleridir. Yemek seçme, yemek yemeği reddetme gibi unsurlar çocukların karşı tarafa büyüdüğünü ispatlama yöntemidir. Problemlerin uzun süre devam ettiği durumlarda mutlaka uzmanlardan destek alınması önemlidir.

Çocuklarda Yemek Yeme Problemlerinde Aileler Ne Yapmalı?

Çocuklarda yeme probleminin devam etmesi aileler için endişe vericidir. Öncelik olarak yemek yemenin reddedilmesi durumunda altta yatan psikolojik sebeplerin araştırılması ve yemek yememeye neden olan unsurların ortadan kaldırılması gerekir.

Zaman zaman rastlanan vakalarda yemek yememe problemlerinin altında yatan en önemli sebebin psikolojik travmalar olduğu görülür. Çocukların sosyal yaşamında yaşamış olduğu sorunlar, aile içerisindeki duygu durumları ya da görsel olarak çevreden gelen olumsuz eleştiriler çocukları yemek yemekten uzaklaştırır. Çocuklarda yemek yeme problemlerinde ailelerin üstleneceği görev ve nitelikler şu şekildedir;

  • Çocuklar, ailelerinin tüm davranışlarını kopyalar ve öyle davranır. Yemek yeme düzeninin oturması için çocuklar için rutin oluşturulmalı ve yemeklerde seçici olunmaması gerekir.
  • Yemek yerken televizyon, tablet ve telefon gibi teknolojik aletlerin uzaklaştırılması şarttır. Aksi takdirde dikkatleri kolaylıkla dağılan çocuklar yemek yemeği reddederler.
  • Öğün arasında yenen abur cuburlar çocukların tok kalmalarına sebep olur. Yemek öncesi saatlere dikkate ederek abur cuburları ortadan kaldırabilirsiniz.

Çocuklarda Yemek Yeme Bozukluğu Tedavisi

Çocuklarda yeme bozukluğu tedavisi, uzun süreli devam eden durumlarda mutlaka uzman desteği alınarak aşılmalıdır. Evde denenen yöntemlere cevap verilmediği durumlarda psikolojik nedenlerin olup olmadığının araştırılması ve ilerleyen süreçlerde yaşanabilecek olası problemlerin giderilmesi gereklidir. Anka Psikoloji Merkezi, alanında uzman kadrosu ile çocuklarda meydana gelen yeme problemlerine karşın profesyonel hizmet sunar.

Aynı zamanda ailelerin çocuğa karşı olan yaklaşımlarını ele alarak anne ve babalarda görülen yanlış davranışların kontrol edilmesine yardımcı olur. Sizler de çocuklarınızda yaşanan yeme bozukluğu ile alakalı uzmana ihtiyaç duymak ve kısa süre içerisinde problemleri geride bırakmak isterseniz tedavi için uzman desteği alabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar