Bireylerin ister kişisel olsun ister profesyonel, hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan yaşam koçluğu,  onların potansiyellerini keşfetmelerini sağlar. Yaşam koçluğu için daha tatmin edici bir yaşam sürmeye destek olmak amacıyla sağlanan bir rehberlik ve destek hizmetidir diyebiliriz. İzmir yaşam koçluğu hizmetinde de Anka Psikoloji Merkezi, bireylerin kendilerini anlamaları, amaçlarını belirlemeleri, olumlu değişiklikler yapmaları ve hedeflerine ulaşmaları için özelleştirilmiş bir yaklaşım sunar.

Yaşam koçluğu, artık insanların hayatlarını değiştirmeye yardımcı olduğu ölçüde, son derece başarılı bir konuşma terapisi biçimi haline gelmiştir. Bir izmir yaşam koçu esas olarak bireyin sarsılan güvenini yeniden tesis etmeye ve kendi potansiyelini ortaya çıkarabilecek güce sahip olmasını sağlamaya çalışır. Yaşam koçluğu, yukarıda bahsedildiği gibi ister kişisel ister profesyonel yaşam olsun, bir kişinin hayatının neredeyse her alanında yardımcı olabilir.

Kişisel zorluklar için bir yaşam koçundan destek almak, büyük bir pazar haline gelmiştir ve büyümeye devam etmektedir. Çoğunlukla aile koçluğu veya bir ilişki konusunda yardım için bir yaşam koçunun hizmetlerine ihtiyaç duyulur. Evliliklerin çoğu boşanmayla sonuçlanırken giderek daha fazla insan, ilişkilerini kurtarmak için bir yaşam koçuna yönelmektedir. İş stresi ve mali kaygılar, çiftlerin birbirlerine daha az zaman ayırması anlamına gelir ve bu da ev yaşamlarını ciddi şekilde etkiler.

Dolayısıyla bu durum, ilişkilerde gerginliğe neden olmaktadır. Sonuç olarak, özellikle ilişki koçluğuna olan talep son on yılda katlanarak artmıştır. İş koçluğu ise, tüm iş kollarındaki insanları destekleyebilir. İster üst düzey yöneticiler için yönetici koçluğu, ister iş arayanlar için mülakat koçluğu, ister girişimciler için yeni kurulan işletme koçluğu olsun, bunların hepsinin bireyin hedefini gerçekleştirmede son derece başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Koçluğun aynı zamanda bir iş gücünü motive etmeye veya birinin şu veya bu nedenle kaybedilen iş ve yaşam dengesini bulmasına yardımcı olduğu da görülmektedir. İnsanlar, öncelikle bir yaşam koçuna başvurmak, ikinci olarak da samimi bir ortamda birine açılmak konusunda şüpheci davranır. Bu nedenle bir yaşam koçunun başarısı, büyük ölçüde bireye ve onun değişim arzusuna bağlıdır. Elbette bir yaşam koçu, tıpkı bir danışman gibi değildir.

Yaşam koçu, geçmişe takılıp daha önce olanları araştırmak yerine daha olumlu bir bakış açısına sahiptir ve geleceğe odaklanarak kişisel gelişimi teşvik eder. İlk yaşam koçluğu seansında, kişinin hangi alanı geliştirmeye çalıştığı veya şu anda mutsuz olduğunu belirlemeden önce, kişinin hayatına ilişkin genel bir bakış açısı kazanmaya çalışılır. Yaşam koçu ve danışan, seanslar sırasında daha ulaşılabilir hedeflere bölünür hedefler üzerinde anlaşır.

Yaşam Koçluğunun Temel Prensipleri

Yaşam koçları, bireylerin önceliklerini ve hedeflerini anlamak, engelleri aşmak ve daha tatmin edici bir yaşam sürmelerini desteklemek için çeşitli yöntemler kullanır. Bireyin değişmeyi isteme dürtüsüne ve odağına sahip olması gereken yerler seanslardır. Bu süreç, seanslar sırasında kişinin hem kendisine hem de dünyanın geri kalanına bakışını değiştirecek ve zamanla daha olumlu bir düşünce süreci geliştirecek olan yaşam koçu tarafından kolaylaştırılır. Yaşam koçluğunun temel prensipleri şunlardır:

  • Empati ve Dinleme
  • Hedef Odaklılık
  • Özgünlük ve Bireyselleştirme
  • Soru Sorma ve Farkındalık

Yaşam koçları, bireyleri anlamak ve onların ihtiyaçlarını doğru bir şekilde kavramak için empati kurar. Dinleme becerileri ile bireylerin hikayelerini anlamaya çalışırlar. Her bireyin yaşamı, hedefleri ve ihtiyaçları farklıdır. Yaşam koçları, bireylerin özgünlüklerine saygı gösterir ve onların özel koşullarını göz önünde bulundurarak rehberlik sağlar. Yaşam koçluğunun hedefi, bireylerin hedeflerine ulaşmasıdır. Bu hedefler, kişisel, kariyer, ilişki veya başka alanlarda olabilir.

Koçlar, bireyleri hedeflerine yönlendirmek ve motive etmek için stratejiler geliştirir. Yaşam koçları, bireylerin içsel farkındalığını artırmalarına yardımcı olmak için sorular sorar. Bu sorular, bireylerin düşünce süreçlerini açığa çıkarır ve kendilerini daha iyi anlamalarına olanak tanır. Bireyin nihai olarak hedeflerine ulaşmasını sağlayacak olan şeyin, düşünce süreçlerinin değişmesi ve kendini değiştirme ve kendine meydan okuma arzusuyla bir araya gelmesi olduğu unutulmamalıdır.

Yaşam Koçluğunun Faydaları

Kişi kendisine “Hayatımda ne yapmalıyım? Ya da hayatta beni ne mutlu ederdi?” diye kaç kez sormuştur.  Özellikle kişi kendisini mutsuz hissediyorsa veya hayatındaki ilişkilerle mücadele ediyorsa bazen hayatta ilerlemenin zor olabileceği bir sır değildir. İnsanlar, genellikle yaşam koçluğunun yalnızca ilişkilerle veya maneviyatla ilgilenmek olduğunu düşünür, ancak bu koçluk aracılığıyla yaşamın geliştirilebilecek birçok yönü vardır. Yaşam koçluğunun faydaları şunlardır:

  • Hedef Belirleme ve Yönlendirme
  • Özsaygı ve Özgüvenin Artırılması
  • Stres ve Kaygıyla Başa Çıkma
  • Kariyer Gelişimi ve Değişimi
  • İlişki Yönetimi
  • Kendini Keşfetme ve Geliştirme

Tavsiye Edilen Yazılar