Sağlığa zarar veren ilişki toksit ilişkidir. Bu ilişki türü, duygusal veya psikolojik olarak zararlı, manipülatif veya olumsuz etkiler yaratan bir ilişki türünü ifade eder. Toksit ilişkiler, genellikle bir kişinin kendine saygısı ve mutluluğu üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Saygısızlık, sahtekârlık, kontrol edici davranışlar veya destek eksikliği gibi kişiyi mutsuz hissettiren davranışlarla karakterize edilirse ilişki toksit olabilir.

Sağlıklı bir ilişkide her şey yolunda gider. Elbette, zaman zaman aynı fikirde olmayabilir veya yoldaki diğer tümseklerle karşılaşabilirsiniz, ancak genellikle birlikte kararlar alırsınız, ortaya çıkan sorunları açıkça tartışır ve birbirinizin arkadaşlığından gerçekten zevk alırsınız. Toksit ilişki, başka bir hikayedir. Bir ilişkide partnerinizle zaman geçirdikten sonra sürekli olarak bitkin veya mutsuz hissedebilirsiniz ve bu da, size bazı şeylerin değişmesi gerektiğini düşündürebilir.

Anka Psikoloji, kendinizde veya eşinizde toksit ilişki belirtilerinden herhangi birini fark ettiğinizde size sonraki adımlar için bazı rehberlik hizmetleri sunar. Toksit bir ilişki içindeyken, ortaya çıkan tehlike işaretlerini fark etmek her zaman kolay olmayabilir. Yine de, bu işaretlerden bazılarını kendinizde, eşinizde veya ilişkinin kendisinde fark edebilirsiniz. Sağlıklı ilişkileri dayanağı, partnerini hayatının her alanında başarılı olduğunu görmek isteğidir ve bu, istek karşılıklıdır.  

Ancak işler toksit hale geldiğinde, her başarı bir rekabete dönüşür. Kısacası, birlikte geçirilen zaman artık olumlu hissettirmez. Nezaket ve karşılıklı saygı yerine, konuşmaların çoğu alaycılık veya eleştiriyle ve küçümsemeyle dolu olur. Toksit ilişki, bir veya daha fazla kişi arasında zararlı, olumsuz ve duygusal olarak yıpratıcı bir dinamik içeren bir ilişki türüdür. Toksit ilişkilerde, partnerler arasında sağlıklı iletişim, anlayış ve saygı eksikliğinin olması, genellikle bir veya her iki taraf için de zararlı sonuçlar doğurabilir.

Toksit İlişkilerde Görülebilecek Bazı Belirtiler

Sürekli olarak çatışma, kavga ve tartışmalar yaşanması, toksit ilişkilerde görülebilecek en net belirti olarak kabul edilir.Bir diğer belirtiyse manipülasyondur. Yani, bir tarafın diğerini manipüle etme çabaları, duygusal şantaj yapma veya kontrol etme girişimleridir. Eğer bir ilişkide toksit özellikler bulunuyorsa, sağlıklı bir ilişki ortamı oluşturmak gerekiyorsa uzman bir danışmanla görüşmek önemlidir. Herkesin sağlıklı, saygılı ve destekleyici bir ilişkiyi hak ettiği unutulmamalıdır.

Toksit ilişkilerde görülebilecek diğer belirtiler şunlardır:

 • Duygusal İstismar
 • Sürekli Olumsuzluk
 • İletişim Eksikliği
 • Kontrol Problemleri
 • Empati Eksikliği
 • Dengesiz Güç Dinamikleri
 • Kıskançlık ve İhtiras
 • Kendine Zarar Verme
 • Olumsuz finansal davranışlar
 • Sürekli Stres
 • İhtiyaçların Göz Ardı Edilmesi
 • Kayıp İlişkiler
 • Öz bakım eksikliği
 • Değişim için Umut Etmek
 • Temkinli Davranmak

Toksit Bir İlişkiyi Düzeltmek Mümkün mü?

Pek çok insan toksit ilişkilerin sona erdiğini varsayar, ancak durum her zaman böyle değildir. Bazen eşler işleri birlikte de halledebilir. Elbette, sağlıklı kalıplar oluşturmak için yalnızca bir partner yatırım yaparsa, ne yazık ki değişimin meydana gelme olasılığı çok düşüktür. Her iki taraf da ilişkinin zor olduğunu biliyor ve onu geliştirmek istiyorsa bu, doğru yolda olunduğunun işaretidir. Bunun için de, her şeyden önce eşlerin birbirleriyle daha fazla ve kaliteli zaman geçirmeleri gerekmektedir.

Eşler arasındaki sohbet, suçlamaktan uzaklaştırılıp daha çok anlamaya ve öğrenmeye yönlendirilmelidir.  “Sen hep hatalısın” veya “Sürekli böylesin, bunu yapıyorsun” demek yerine, “Galiba biz birbirimizi yanlış anlıyoruz” veya “Neden kendini üzgün ve stresli hissettiğini, iyi anlıyorum” gibi konuşmalar yapılmalıdır. İlişkiye zarar veren geçmiş davranışları fark etmek, her iki taraf için de hayati önem taşır. Öz farkındalık ve öz sorumluluk konusundaki ilgiyi yansıtır.

Toksit bir ilişkiyi düzeltmek teorik olarak mümkün olsa da, bu genellikle karmaşık ve zorlu bir süreçtir. Toksit bir ilişkiyi onarmak, zaman, sabır ve özen gerektirir. Toksit ilişkilerde iletişim eksikliği, güvensizlik, manipülasyon, duygusal istismar gibi faktörler devreye girebilir. Sağlıklı sınırlar koymak, toksit davranışları sınırlamak ve kontrol etmek için önemlidir. Partnerinizle hangi davranışların kabul edilemez olduğunu belirlemek ve buna göre davranmak gerekebilir.

Bazen, bireysel veya çift danışmanlığı yoluyla işleri yoluna koymak için yardıma ihtiyaç olabilir. Tutarlı ilişki sorunlarını çözmek için profesyonel yardım almakta utanılacak bir şey yoktur. Bazen, ilişkinin içindeyken zehirliliğe katkıda bulunan her şey anlaşılmaz. Psikologlar tarafsız bir bakış açısı ve tarafsız destek sunar. Anka Psikoloji Merkezi, ayrıca çatışmayı ele almak ve çözmek için çiftlere yeni stratejiler öğreterek, daha sağlıklı kalıcı kalıplar oluşturmayı kolaylaştırır.

Tavsiye Edilen Yazılar