İnsanların günlük yaşamını etkileyen, aile veya arkadaşları ile arasının bozulmasına neden olan ve hatta belli bir süre sonra fiziksel anlamda da hasar görmesine neden olan bazı ruhsal sağlık sorunları bulunmaktadır. Bahsi geçen bu ruhsal sağlık sorunları arasında yer alan kleptomani, dürtü kontrol bozukluğu sınıfında değerlendirilen rahatsızlıklar arasındadır.

Halk arasında çalma hastalığı olarak da bilinen kleptomani, psikolojik bir rahatsızlık olmasının yanı sıra kişilerin günlük hayatta pek çok noktada zorda kalmasına neden olabilmektedir. Zira bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin hal ve hareketlerine bakıldığı zaman maddi değer taşımayan, kişinin ihtiyaç duymadığı eşyaları dahi çaldıkları fark edilebilmektedir.

Beyinde meydana gelen hasarlar sonucu ortaya çıkan bu sağlık sorununun en yakın zamanda tedavi edilmesi hem kişi hem de çevresi açısından büyük önem taşımaktadır. Aksi halde kişi, sağlık sorunu sebebiyle daha büyük sorunlar ile başa çıkmak zorunda kalabilir. Aşağıda yer alan diğer alt başlıkları inceleyerek bu hastalık hakkında merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz.

Kleptomani Hastalığı Neden Olur?

Kleptomani hastalığı neden olur veya bahsi geçen bu sağlık sorununa neden olan hasar nedir gibi başlıklar da konu hakkında bilgi edinmek isteyen bireyler tarafından araştırılan içerikler arasında yer almaktadır. Daha önce de bahsedildiği gibi halk arasında çalma hastalığı olarak da bilinen kleptomani, beyinde meydana gelen bir bozukluk sonucu ortaya çıkmaktadır.

Beyinde opioid olarak adlandırılan bir sistem vardır. Bu sistem, insanların dürtü kontrol mekanizmasını doğrudan etkilemektedir. Bahsi geçen sistemin hasarlı olması halinde kişilerin dürtülerini kontrol etme konusunda başarısız olduklarını görebilirsiniz. Bunun sonucunda da kleptomani adı verilen hastalık başta olmak üzere dürtülerin kontrol edilmesinin zor olduğu diğer sağlık sorunları da ortaya çıkabilmektedir.

Bunun dışında beyinde yer alan nörotransmitter adı verilen maddeler arasında yer alan serotonin seviyesinin dengesiz olması da bu rahatsızlığın görülmesinde etkili olabilmektedir. Aynı zamanda çalma sonucu ortaya çıkan heyecan ile birlikte dopamin adı verilen madde salgılanmaktadır. Bu da kişinin haz duymasına neden olmaktadır. Tüm bu nedenler kleptomani hastalığının ortaya çıkma nedeni olarak kabul edilebilir.

Kleptomani Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda detaylı bir şekilde açıklanmış olan bu psikolojik rahatsızlık ile alakalı olarak merak edilen bir diğer soru ise kleptomani belirtileri nelerdir şeklindedir. İnsan hayatını doğrudan etkileyen bu sağlık sorunu hakkında araştırma yapan kişiler, hastalığa neden olan sorunların yanı sıra hastalık belirtileri gibi detayları da yakından incelemektedir.

Çalma hastalığı olarak da bilinen kleptomani, tahmin edilebilir belirtilere sahiptir. Ancak bunun dışında gözlemlenebilecek farklı durumlar da vardır. Bahsi geçen bu durumlardan bazıları aşağıda sırası ile açıklanmıştır.

  • Kişinin gerek duymadığı nesneleri çalmaya karşı kendisini tutamaması
  • Çalma eyleminin gerçekleşmesinden sonra pişman olmak ancak yine de bu isteğe karşı koyamamak
  • Çalma dürtüleri kontrol etme konusunda zorluk yaşamak veya kontrol edememek
  • Çama eyleminin gerçekleşmesi esnasında kişinin bu durumdan zevk alması ve tatmin olması
  • Çalma dürtüsünün kişiye gelmesi ile birlikte hissedilen gerginlik ve endişe

Sıralanan bu belirtilerin kişi üzerinde görülmeye başlaması ile birlikte kleptomani, yani çalma hastalığının ortaya çıktığını fark edebilirsiniz. Bu rahatsızlığın kişiye ve çevresine daha fazla zarar vermemesi için zamanında müdahale edilmesi de oldukça önemlidir. Kleptomani belirtileri, alanında uzman olan bir doktor ile paylaşılmalı ve neler yapılması gerektiği konusunda muhakkak bilgi alınmalıdır.

Kleptomani Tedavisi Nasıldır?

Beraberinde farklı sorunların da doğmasına neden olabilecek potansiyele sahip olan kleptomani, ne gibi yöntemlerle tedavi edilebileceği konusunda da araştırılan psikolojik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Öncelikle bu hastalığın etkili bir şekilde tedavi edilmesini sağlayan net bir yöntem bulunmamaktadır. Zira kleptomani, bu alanda uzman olan doktorların hastayı muayene ettikten sonra karar verdiği yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Bu tercih edilen yöntemler arasında en yaygın iki seçenek psikoterapi gibi yöntemler ve ilaç tedavisi şeklindedir. Kleptomani tedavisi nasıldır sorusuna yanıt olarak gösterilebilen bu iki seçenek, gerekli muayenelerin yapılmasından sonra doktorun verdiği karar ile uygulanmaktadır. Aksi halde hastanın daha fazla zarar görmesi söz konusu olabilmektedir. Bu ve benzeri hastalıklar hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için Anka Psikoloji Merkezi ile de iletişime geçebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar