Moxo testi dikkat eksikliği teşhisi için kullanılan bir yöntemdir. Dikkat eksikliği teşhisinden emin olmak için uzmanlar Moxo testi yapmak isteyebiliyor. Bu yöntem ile dikkat eksikliği, zamanlama, hiperaktivite düzeyleri ölçülür. Bu düzeylerin ölçülmesi tedavi sürecinde oldukça etkilidir. Çünkü bu seviyeye göre uygun tedavi yönetimi için yol çizilecek ve ilerleyecektir.

Moxo testi hem çocuklar hem de yetişkinler için uygundur. Dikkat eksikliği daha çok çocuklarda görülen bir rahatsızlık olarak düşünülse de yetişkinlerde de sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bu yüzden bu test hem yetişkinlere hem de çocuklara yapılabilmektedir. Çocuk testlerinde sesli ve yönlendirmeli denemeler bulunmaktadır. Yetişkinlerin Moxo testi farklı bir format olsa dahi ilerleyiş hemen hemen aynıdır. Bu test oldukça güvenilir ve yapılması teşhis için oldukça önemlidir. Güvenilir bir moxo testi için İzmir psikolog ile iletişime geçebilirsiniz.

Moxo Testi Çocuklarda Kimlere Yapılmalıdır?

Bu test elbette kişinin isteğine bağlı olarak yapılan bir test değildir. Bazı belirtilerin olması halinde uzman psikolog tarafından istenen bir testtir. Moxo testi yapılması gereken çocuklar:

 • Ders çalışmasına rağmen başarı elde edemiyorsa
 • Sınavlarda süre ile ilgili problem yaşıyorsa
 • Kendisini ödeve ve derslere veremiyor, dikkat sorunu yaşıyorsa
 • Hareketli bir çocuksa ve sürekli yaralanıyorsa
 • Gidecek olduğu yerlere hep geç kalıyorsa

Moxo testinin yapılmasında fayda olacaktır. Bu test sayesinde çocukta hiperaktivite ya da dikkat eksiliği olup olmadığı belirlenecektir. Eğer varsa hangi düzeyde olduğu da bu test ile ortaya çıkacaktır. Böylelikle tedavi süreci de hızlanmış olacaktır.

Moxo Testi Yetişkinlerde Kimlere Yapılmalıdır?

Dikkat eksikliği her ne kadar okul çağındaki çocuklarda daha sık rastlanıyor gibi görünse de yetişkinlerde de sıklıkla rastlanan bir rahatsızlıktır. Moxo testi yapılması gereken genç ve yetişkinler:

 • Ders dinlerken zorluk yaşanıyorsa
 • Sınavlarda hep stresliyse
 • Sınav sırasında vakit sorunu yaşıyorsa
 • İşte istediği başarıyı yakalayamıyorsa
 • Trafikte dikkatini yola veremiyorsa
 • Çok çabuk unutma durumu varsa
 • Özellikle çok fazla dikkat gerektiren işlerde çalışıyor ve çalışmayı düşünüyorsa

Bireyin Moxo testi yaptırması uygun olacaktır. Yapılacak olan Moxo testi sayesinde aynı çocuklarda olduğu gibi uygun tedavi yöntemi bulunacak ve gerekli şema oluşturulacaktır. Bireyin devamlı olarak katıldığı seanslar sayesinde dikkat eksiliği sorunu yavaş yavaş çözülecek ve emeklerinin karşılığını alarak başarı elde etmeye başlayacaktır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Tanı Önemi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite rahatsızlığının çocukluk yaşlarda teşhis edilmesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü tedavi edilmeyen dikkat eksikliği ve hiperaktivite gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde kişiyi oldukça zorlayabiliyor. Dikkat eksikliğinin çocuklarda görülme oranı %7 ile %12 arasındadır. Bu yüzdelik dilim aslında çok küçümsenmeyecek derecededir.

Çocuk yaşta tedavi edilmeyen hiperaktivite ve dikkat eksikliği sorunu ergenlik döneminde kişinin çok hırçın, yaramaz olmasına neden olurken ders başarısını ve okul hayatını da etkileyebiliyor. Yetişkinlik döneminde ise birey sıklıkla partner değiştirme eğilimde olmaktadır. Bu durum ise kişinin hayatını yoluna sokmasını zorlaştıran bir durum haline geliyor. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite için erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis sayesinde başlanan erken tedavi sayesinde bireyin hayatında büyük değişimler söz konusu oluyor.

 İzmir Anka Psikoloji ile erken tanı ve tedavi sürecine başlayarak bu durum ile ilerleyen dönemlerde baş etmeyi öğrenebilir ve hayatınıza oldukça sağlıklı bir şekilde devam etmeye başlayabilirsiniz. Erken tanı için ise Moxo testi oldukça önemli bir yere sahiptir. Moxo testi ile tanı daha erken koyulmaktadır. Tanının erken konması ise tedavinin kısa süre içinde başlaması ve ileri bir yol kat edilmesi anlamına gelmektedir. 

Tavsiye Edilen Yazılar