Psikiyatrik hastalıklar arasında yer alan histriyonik kişilik bozukluğu halk tarafından pek bilinmeyen hastalıklar arasında yer alır. Bilişsel ve işlevsel kişilik bozukluğudur ve genellikle gençlik çağında ortaya çıkar. Çok duygusal olmaları ile dikkat çekerler. Aşırı duygusal olmanın yanında sürekli ilgi bekleyen yapıları bulunur. İlgi odağı olma isteği ile kendini gösteren bu hastalıkta kişinin bütün davranışları yüzeyseldir.

Gençlik döneminde ortaya çıkan bu kişilik bozukluğunu nedeninin ilgi çekme, onaylanma, aşırı duygusallığın olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya koyulmuştur. Bulundukları ortama uyum sağlama çabaları bulunur. Bulundukları ortama uyum sağlama çabalarının yanında ani değişen duygu durumları olur. Duygularında ani değişiklik olması aslında bütün ilişkilerini yüzeysel olarak kurmalarından kaynaklanır. Histriyonik bir anne baba, evlat ya da eş ile yaşamak oldukça zor olabilir. Teşhisin koyulması ve hastanın iyileşmeyi istemesi halinde tedavi edilebilir. Tedavi için İzmir psikolog ile iletişime geçebilirsiniz.

Histriyonik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Histriyonik kişilik bozukluğu nedir incelendiğinde bunun nevrotik hastalıklar arasında olduğu görülür. Narsisisitik kişilik bozukluğu ile benzerlik gösteren yanları olmakla birlikte bu hastalığı ayıran en önemli özelliği diğer insanlara karşı davranışlarına daha fazla dikkat ederler. Ağlama nöbetlerine girerler ama ani değişen duyguları ile aniden neşelenebilirler. Telkine yatkın olmaları dikkat çekicidir. İlişkilerinde davranışlarının abartılı olması insanlarda rol yaptığı hissini uyandırır. Karşılarındaki insanların bu şekilde hissetmeleri de doğrudur çünkü rol yapar ve insanları etkileri altına alırlar. Hastalığın belirtileri çok belirgindir ve şu şekilde ortaya çıkar.

  • Dış görünüşlerine dikkat ederler genellikle dekolte, frapan giyinir ve makyaj yapmayı ihmal etmezler
  • Karşılarındaki insanı etkilemeye çalışırlar. Bunun için aşırı yakın, ilgili görünür ve duygularını abartırlar
  • Cinsellikle ilgili sorunları olmakla birlikte çekici, tahrik edici ve seksüel olmaya önem verirler
  • Çevrelerinde olan insanların etkisine çabuk girdikleri görülür
  • Bencildirler ama buna rağmen toplumda her zaman olumlu ve iyi intiba bırakmak isterler
  • Tatmin duygusu onlar için çok önemlidir. Çabuk sıkılırlar ve sürüncemede kalan işlerden uzaklaşırlar
  • Dikkatleri üzerlerinde tutmaya devam etmek için intihar etme tehditleri yaparlar
  • Takıntılıdırlar, bir şeyi kafalarına taktıklarında mutlaka gerçekleşmesi için ne gerekiyorsa yaparlar. Olmadığı durumlarda öfkelenirler

Histriyonik Kişilik Bozukluğu Görülme Sıklığı

Halk arasında çok az bilinen nevrotik hastalıklar arasında yer alır. Histriyonik kişilik bozukluğu görülme sıklığı oldukça fazla olması ile dikkatleri çeker. Özellikle Türkiye’de kliniklere başvuran hastalarda oldukça fazla görülür. Bu hastalığı yaşayan kişilerin anti sosyal kişilik bozukluğuna yatkınlığının olduğu da görülür. Erkeklerde ve kadınlarda görülebilir. Genellikle ilk gençlik çağlarında ortaya çıkar. Nedenleri konusunda yapılan araştırmada çevresel ve genetik faktörlerin öne çıktığı görülür.

Çocukluk çağında anneden ilgi göremeyen kız çocuklarda ya da erkek çocuklarda gençlik çağından itibaren görülmeye başlanır. Ailede bu psikolojik hastalığın öyküsü olan kişilerde görülme ihtimali daha yüksektir.

Histriyonik Kişilik Bozukluğu Teşhis ve Tedavisi

Histriyonik kişilik bozukluğu teşhis ve tedavisi için kişinin hasta olduğunu kabul etmesi son derece önemlidir. Kişinin yaşadığı sorunları fark ederek kliniğe başvurduğunda hastaneye yatış olmadan ayakta tedavi uygulanır. Çevresel etkiler ya da genetik olması halinde kişinin çocukluğundan itibaren yaşadığı sorunların irdelenmesi gerekir. Psikanaliz ile tedavi edilir ve yapılan tedaviler kişinin yaşadığı bu hastalığın tedavisinde etkili olur.

Histriyonik kişilik bozukluğu belirtileri gösteren kişiler bunu kabul ettikleri takdirde tedavinin başlaması mümkün olur. Kişinin kendini dünyanın merkezi olmadığını kabul etmesi tedavinin başarısını ortaya koyar. Uzun bir terapi süreci sonunda kişi yüzeysel ilişkiler kurmaktan vazgeçer. Ben merkezli yaşam tarzına son verir ve diğer insanları özellikle cinsel olarak etkileme arzusundan kurtulurlar.  Terapi için İzmir psikolog ile iletişime geçebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar