İzmir disleksi tedavisi, bilinenin aksine bir tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Disleksi problemi olan bir kişinin mutlaka uzman tarafından tedavi edilmesi gerekir. Özel eğitim ve kişiye özel olarak sunulan tedavi yöntemleri ile tamamen ortadan kalkabilen bir durumdur. Disleksi problemi olan bir çocuğun altta yatan psikolojik sebeplerinin öğrenmesi gerekir.

Disleksi, okula başlayan çocukların yaşıtlarından farklı olarak okuma, yazma ve problem çözme yeteneklerinden geri kalma durumu olarak adlandırılır. Disleksi rahatsızlığı olan bireyler ve çocuklarda herhangi bir konuya odaklanma, öğrenme, heceleme ve okumada güçlük çekme durumları söz konusudur.

Aynı zamanda sembolik bilgileri kavramakta oldukça zorluk yaşarlar. Disleksi problemi, hamilelik döneminde anne karnında meydana gelebilir. Annenin hamilelik süresi boyunca beslenmesine dikkat etmemesi, sigara ve alkol kullanımları gibi durumlar disleksi oluşumuna sebebiyet verebilir.

Disleksi problemi, özel öğrenme güçlüğü olarak da ifade edilen bir kavramdır. Okul öncesinde çocuklarda pek çok belirtiler bulunsa da en çok ilkokul dönemlerinde belirgin hale gelir. Disleksi için bilinen herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte erken tanı ile zamanında müdahale edildiği takdirde iyi sonuçlar alınabilir. Disleksi problem için mutlaka alanında uzman kişilerden destek alınması oldukça önemlidir. 

Disleksi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Disleksi nedir? Disleksi tedavi edilmezse ne olur gibi sorular anne ve babalar tarafından sıklıkla araştırılan ve merak edilen konular arasında yer alır. Disleksi, okuma, yazma ve heceleme gibi yeteneklerin yerine getirilmemesi durumuna denir.

Bu sorunu olan bir çocuk yaşıtlarının yaptığı bilişsel ve fiziksel aktivitelerini yerine getiremezler. Aynı zamanda kendi yaşıtlarından ziyade farklı yaş gruplarındaki çocuklar ile oynamayı tercih ederler. Disleksinin saptanabilmesi için çocuklarda bulunması gereken belirtiler şu şekildedir;

  • Disleksi problemi olan bir çocuk harfleri anlamakta güçlük çekerek harf sırasını atlar.
  • Hece tekrarı yapmazlar ve okuma esnasında alt satıra geçmek de oldukça zorluk çekerler.
  • Yaşıtlarından geri olmalarından dolayı sınıf içerisinde yüksek sesle bir şey okumak istemezler ve çoğunlukla okula gitmeyi reddederler.
  • Benzer ve sesli harfleri karıştırırlar.
  • Harfleri okurken ve yazarken yerlerini değiştirerek ters yazarlar.

Disleksi Nedenleri Neler?

Disleksi nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte yapılan araştırmalara göre anne karnındayken genetik faktörler sebebi ile oluştuğu varsayılmaktadır. Aynı zamanda gelişimin erken dönemlerinde beyin fonksiyonlarını etkileyecek süreçlerin de disleksi oluşumlarına neden olduğu söylentiler arasındadır. Disleksi probleminin olması durumunda İzmir disleksi tedavi merkezi ile alanında uzman kişilerden destek alarak bu sürecin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Disleksiye Tedavisi İçin Nereye Gidilir?

Disleksi tedavisi için nereye gidilir sorusu disleksi sorunu yaşayan kişilerin tanıdıkları tarafından araştırılan konulardan biridir. Disleksi teşhisinin konulabilmesi ve tedavi sürecinin başlanabilmesi için İzmir uzman psikolog gidilmesi gerekir. Duygusal ya da fiziksel olarak fark edilen disleksi tedavilerinde kişinin mevcut durumu baz alınarak uygun tedavi yöntemleri geliştirilir.

Disleksi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Disleksi tedavi edilmezse ne olur diye bakıldığında tedavi edilmediği durumlarda çocuklarda çeşitli gelişim geriliği ortaya çıkabilir. Yaşıtlarından farklı davranan çocuklar kendi yaşıtları dışında farklı kişiler ile oynamak isterler.

İlerleyen dönemlerde bu durum çeşitli sorunlara neden olabilir. Çocuklar, diğer yaşıtlarındaki becerileri fark ettiğinde kendisini eksik olarak görür ve toplum içerisinde bulunmak istemezler. Kendilerini diğer insanlardan farklı tanımlayarak kendilerini yalnızlaştırırlar. Özgüven eksikliği yaşayarak her konuda kendilerini yetersiz hissetme eğilimine giren çocuklarda, disleksi tedavisi erken tanı konulduğunda, İzmir çocuk psikolog tarafından verilecek gerekli eğitimlerle düzelebilecek durumdur. Disleksi probleminin olması durumunda, çocuklarınızı tedavi ettirmeyi ihmal etmemeniz tavsiye edilir.

Tavsiye Edilen Yazılar