Madde bağımlılığı nedir diye bakıldığında vücuda zarar veren maddelerin alınması ve bu madde kullanımının bırakılamamasıdır. Bağımlılığı olan bir kişi madde kullanımına ara vermek isterse bu durum bir süre devam eder. Bir süre sonra madde dozunu artırabilir.

Bir kere kullanmaktan zarar gelmez diyerek alınan bir zararlı madde bireylerin madde bağımlısı olmasına neden olmaktadır. Tedavisi mümkün ama zor olan bağımlılık için ne kadar erken müdahale edilirse sorunların ortadan kaldırılması da o kadar kolay olur.  

Madde Bağımlılığı Belirtileri 

Son yıllarda madde kullanım yaşının oldukça düştüğü yapılan çalışmalarda görülebilir. Bu nedenle ailelere önemli bir rol düşmektedir. Özellikle gençler ergenlik gibi çalkantılı bir dönemde madde kullanımına yönelebiliyor.

Bağımlılık aniden ortaya çıkan bir durum değildir. Bu nedenle henüz bağımlılık düzeyine gelmeden bu duruma engel olunmalıdır. Anne ve babalar çocuklarının hal ve hareketlerini doğru gözlemleyerek onlarla vakit geçirerek böyle bir durum var ise tespit etmek de geç kalmamalıdır. Madde bağımlısı bir bireyde çeşitli durumlar gözlemlenir. Madde bağımlılığı belirtileri şunlardır; 

 • Olumsuz hal ve davranışlarda artış 
 • Son zamanlarda sürekli bir gerginlik ve huzursuzluk hali 
 • Aile ve arkadaş gibi sosyal ilişkilerde zayıflama  
 • Otokontrolünü sağlayamama 
 • Fiziksel ve ruhsal sıkıntılar yaşama 
 • Kendini soyutlayarak çevreden uzaklaşma 
 • Duygularını uçlarda yaşama (anı sinir ve mutluluk gibi) 
 • İş veya okul yaşamında başarısızlıklar yaşama 
 • Uyku bozukluğu  
 • Kişisel bakımına eskisi kadar özen göstermeme 
 • İçe kapanma 
 • Parasal harcamalarda ciddi artışlar

Madde Bağımlılığı Yapan Faktörler 

Madde bağımlılığının davranışsal, biyolojik, sosyal ve genetik birçok nedeni olabilir. Tek bir ya da net bir sebeple bu durumu açıklayamayız. Ancak genel olarak bireylerin ruhsal yapısı, genetik yatkınlık, çevresel faktörler, maddeye kolay ulaşabilme, aile yapısı, çevre ve yaşadığı toplumun kültürel yapısı gibi pek çok neden bağımlılığa yol açmaktadır. İzmir madde bağımlılığı tedavisi olan bireylerde de tekrar madde bağımlılığına bir yatkınlık olabilir.  

İzmir madde bağımlılığı tedavisi

İzmir Madde Bağımlılığı Tedavisi 

Madde bağımlılığı olan kişilerin aile ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkilenmektedir. Zararlı maddeleri kullanma yaşının oldukça düştüğü ülkemizde bu konuda ailelere büyük iş düşmektedir.

Çocuklarının madde kullandığını fark eden aileler hemen bu durumun tedavi edilmesi için harekete geçmelidir. Madde bağımlılığı tedavisi için hizmet veren pek çok özel ve devlet kurumu vardır. Bu kurumlarda bağımlılığın çeşidine göre tedavide birçok yöntem kullanılır.

Bağımlılığın nedenleri araştırılmalıdır. Bunun için de bir psikologdan destek almak gerekebilir. Anka Psikoloji Merkezi siz ve sevdiklerinize bağımlılıklarınızdan kurtulmanız için hizmet vermektedir. 

İzmir madde bağımlılığı tedavi merkezi öncelikle madde kullanımının altında yatan sebepleri araştırır. Çünkü bu sebep ortadan kaldırılmadığı sürece tedavi süreci uzayacaktır.

Tedavi yıllar belki bir ömür boyu sürmeye devam edebilir. Tedavi edilmeyen durumlarda doz alımı artabilir ve krizle sonuçlanabilir. Yoksunluk krizi şiddetli bir şekilde yaşanmadan müdahale edilip tedaviye başlamak gerekir. 

Madde Bağımlılığı İçin Alınacak Önlemler 

Günümüzdeher türlü keyif veren maddelere erişmek artık çok kolaydır. Daha küçük yaşlarda çocukların henüz gelişimlerini tamamlamadıkları dönemde bu tür madde kullanımına meyilli oldukları görülmektedir. Özellikle uyuşturucu bağımlılığı son yıllarda hızla artmaktadır.

Tedavisi olmasına rağmen kişilerin hala madde kullanma riski yüksektir. Bu nedenle madde bağımlısı olmadan bireyleri bu durumdan korumak gerekir. Aileler çocukları ile her dönemde ama özellikle ergenlik döneminde olumlu ilişkiler kurmalıdır. Çocukların yakın çevresi ve arkadaşları yakından takip edilmelidir. Aileler tarafından madde bağımlılığı fiziksel belirtileri hakkında bilgiler edinilerek çocuklar gözlemlenmelidir.  

Tavsiye Edilen Yazılar