Kaygı Bozukluğu

Kaygı bozukluğu, hemen hemen her bireyin hayatının belirli bir döneminde yaşadığı sorunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaygı bozukluğu ya da anksiyete, kişilerin yaşadıkları olumsuz durumlar karşısında görülebilmektedir ve bu gayet normaldir. Ancak bu kaygının sürekli olarak tekrar etmesi, kişilerde İzmir kaygı bozukluğu olduğunun bir göstergesidir.

Kişiler, günlük hayatlarında yaşadıkları olayları hep kötüye yormaya başlıyor ve olumsuz senaryolar kuruyorsa bu durum anksiyetenin habercisi olabilir. Sürekli devam eden kaygı sorunlarından mustarip olan kişiler, Psikolog Doğan Tura ile kaygılarını azaltabilmek için terapilere başlayabilmektedir. Bu sayede günlük yaşamda buna bağlı görülen engeller minimuma indirilebilmektedir.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri

Kaygı bozukluğu, daha önce de belirtildiği üzere pek çok kişide görülebilmektedir. Olumsuz durumlarda nükseden bu rahatsızlık, kişinin tüm hayatını sürekli olarak etkilemeye başlıyorsa bu anksiyete rahatsızlığı tanısı konabilmektedir. Bu bağlamda kaygı bozukluğu belirtileri aşağıdaki listede belirtildiği gibidir.

• Basit olaylara bile endişe ile yaklaşmak

• Geçmeyen panik

• Kötü senaryolar kurmak

• Ellerde titreme, ağızda kuruluk hissi

• Uykuya dalmakta sorun yaşama

• Odaklanma sorunları

Bu ve bu gibi belirtileri kendinde gözlemleyen kişiler, kendilerinde kaygı bozukluğu olup olmadığının tespit edilebilmesi için mutlaka profesyonel destek almalıdır. Bu sayede kişilere doğru teşhis konabilmekte ve zaman kaybı yaşanmadan tedaviye başlanabilmektedir. Ergen, yetişkin ve çift terapileri ile insanlara psikolojik destek sağlayan Psikolog Doğan Tura, anksiyete rahatsızlığının da insan yaşamına olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için terapiler yapmaktadır. 

Kaygı Bozukluğu Neden Olur?

Kişilerde kaygı bozukluğunun görülmesinde birden fazla etkili faktör bulunmaktadır. Bireylerin çocukluk yıllarında yaşadığı travmalar, aile öyküsünde benzer bir psikolojik sorunun görülmesi, madde bağımlılığı, özgüven eksikliği, sosyal fobiler, depresyon ve benzer durumlar kaygı bozukluğu nedenleri arasındadır.

Tüm bireyler zaman zaman yaşadıkları olaylar karşısında kaygılanabilmekte ve anksiyete yaşayabilmektedir. Ancak bu kaygının sürekli kendini tekrar etmesi sağlıklı bir durum değildir ve bu gibi durumlarda psikolojik destek alınması oldukça önemlidir. Kaygı bozukluğunun ihmal edilmesi durumunda daha ciddi sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kaygı bozukluğu belirtilerini taşıyan kişilerin mutlaka psikolog desteği alması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Kaygı Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Kaygı bozukluğu sorunu yaşayan kişiler bu rahatsızlık için nasıl bir tedavi yönteminin kullanıldığını merak etmektedir. Bu noktada kaygı bozukluğu yaşayan her bireyin bu kaygıları aynı derecelerde yaşamadığı ve bu nedenle de tedavinin kişiden kişiye bağlı olarak değişebileceği unutulmamalıdır.

İzmir kaygı bozukluğu tedavisi desteği almak isteyen kişiler, tedavilerin ilk olarak psikoterapi ile başladığını bilmelidir. Psikoterapi, psikolog ve hasta arasında gerçekleşen sözlü bir tedavidir. Bu tedavi sayesinde hastalar sorunun kaynağına inerek çözüm bulabilmektedir. Ancak ilerleyen düzeylerde yaşanan anksiyete rahatsızlığında ilaç tedavisine başlanabilmektedir. Buna ek olarak Bilişsel Davranışçı Terapi olarak da bilinen BDT ile hastaların kaygılarının en aza indirmesi ve bu olumsuz düşünceleri olumlu düşünceler ile yer değiştirmesi mümkün bir hal almaktadır.

Kaygı Bozukluğu Tedavi Ücretleri

İzmir kaygı bozukluğu tedavi ücretleri, hastalara uygun görülen tedaviye bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle net bir bilgi alınabilmesi için doktor muayenesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse; psikoterapi uygulanacak kişiler belirli aralıklarla seanslara katılmalıdır. Ancak yalnızca ilaç tedavisi alacak kişiler rutin kontroller ile hayatlarına devam edebilmektedir.

Kişilere doğru teşhisin konması ve bu doğrultuda etkili tedavilere başlanabilmesi için psikolojik destek şarttır. Eğer siz de anksiyete sorunlarının önüne geçmek ve günlük yaşamınızda sıkça görülen kaygılarınızı bir kenara bırakmak istiyorsanız Anka Psikoloji Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar