Gebelikte depresyon hemen hemen pek çok kadında görülebilecek bir durumdur. Fiziksel sağlık ve psikolojik sağlık bir bütün olarak kişilerin hayat kalitesinin yüksek olması bakımından oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Herhangi birinde bir problem ortaya çıktığı zaman diğeri de olumsuz bir şekilde etkilenir.

Bu kişiyi hem mental hem de fiziksel olarak oldukça yorar. Buna bağlı olarak da gündelik yaşamda ya da sosyal ilişkilerde her ne yaşanırsa yaşansın yüksek moral ve motivasyonun sürekliliğini sağlamak gereklidir. Özellikle de gebe olan kişilerin bu duruma oldukça dikkat etmesi gerekir.

Değişen hormonlarla birlikte hamile kadınlar çok daha hassas ve duygusal olmaktadırlar. Bu da onların en küçük bir şeyden çok hızlı etkilenmesine neden olmaktadır. Kişilerin sağlıklı bir gebelik süreci için herhangi olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalması durumunda bu durumu hızlı bir şekilde atlatması gerekmektedir.

Aksi takdirde gündelik yaşamı ve sosyal ilişkileri olumsuz bir şekilde etkileyecek ve doğal olarak da hayat kalitesini düşürecek psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu psikolojik rahatsızlıklardan birisi de depresyondur.

Gebelikte Depresyon Nedir?

Gebelikte depresyon, özellikle son yıllarda sıklıkla karşılaşılan psikolojik rahatsızlıkların başında gelir. Oldukça yaygın ve ciddi bir hastalık olan depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fakat kişilerin hissetme, düşünme ve davranış biçimlerini büyük ölçüde etkilemektedir.

Depresyon, sürekli olarak üzüntü halidir. Kişiler bu durumdayken hayattan keyif almazlar ve zevk veren şeyler bile onlar için oldukça sıradan bir hale gelir. Depresyon yaşayan kişiler gündelik hayatlarındaki aktifliklerini ve etkilerini kaybederler. Sıradan işlerini bile yapamayacak hale gelirler.

Psikolojik bir rahatsızlık olan depresyon kişileri fiziksel olarak da olumsuz etkilemektedir. Buna bağlı olarak da depresyonun belirtileri davranışlarda ortaya çıkabildiği gibi fiziksel rahatsızlıklarla da belirlenebilmektedir. Kişinin hamile olması da bu durumu daha da zorlaştırmaktadır. Fakat tedavi edilmezse hem bebek hem de anne için oldukça tehlikeli bir süreç olmaktadır.

Gebelikte Depresyon

Gebelikte Depresyon Terapisi

Hemen hemen pek çok psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi gebelikte depresyonunda tedavisi hastanın durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Tedavi, depresyonun boyutu, kişinin durumu ve tedaviyi kabul edip etmeme durumuna göre başlamaktadır. Gebelikte depresyon tedavisi için farklı tedavi yöntemleri vardır. Bu süreçte bebeğin olması ilk yöntemin terapi olmasında oldukça etkilidir. Çünkü ağır depresyon ilaçları bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Anka Psikoloji Merkezi gebelikte depresyon için kadınlara kişisel psikoterapi ya da destek grupları ile yardımcı olmaktadır. Kişiler bu süreçte stres ortamından uzaklaşarak, bol bol dinlenerek ve beslenmesine dikkat ederek daha hızlı ve kolay bir şekilde tedavi sürecini tamamlayabilmektedir. Bu durum bebek sağlığı için de oldukça önemlidir.

Gebelikte Depresyon Belirtileri?

Depresyonun pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Fakat nedeni her ne olursa olsun belirtileri hemen hemen herkeste aynı olmaktadır. Gebelikte depresyon, olumsuz pek çok duygu ve durumun aşırılığıdır. Buna bağlı olarak da üzüntü ile oldukça farklıdır. Bu durumu yenemeyerek hem gündelik hayatlarının hem de sosyal ilişkilerinin olumsuz bir şekilde ilerlemesine neden olan gebelik depresyonun kişilerde belirtileri şu şekilde olmaktadır;

 • Sürekli üzüntü, umutsuzluk ve stres hali
 • Çok az veya çok fazla uyuma
 • Daha önceden hoşlandığı aktivitelere ilgisini kaybetme
 • Anksiyete ve kaygı bozukluğu
 • Değersiz ve suçlu hissetme
 • Yeme alışkanlıklarında değişiklik

Gebelikte Depresyon Terapisine İhtiyaç Duyulmasına Neden Olan Etkenler

Kişiler hayatlarında pek çok olumsuz durum ile karşı karşıya kalabilmektedir. Fakat bu olumsuz durumların atlatılamaması kişilerin depresyona girmesine neden olmaktadır. Gebelikte ise karşılaşılan depresyon çok daha zor bir süreç olmaktadır. Hamile bir kadının gebelik depresyonunda yaşadığı süreç bebeği de olumsuz etkileyebilir. Buna bağlı olarak da kişilerin depresyona girmesine neden olan pek çok neden vardır. Genel olarak gebelik depresyonunu nedenleri şu şekilde belirtilmektedir;

 • İlişkideki problemler
 • Aile ve kişisel daha önceki depresyon olması
 • Kısırlık tedavisi
 • Daha önceki gebelik kayıpları
 • Gebelikteki komplikasyonlar
 • Ebeveyn kaybı ve yas sürecini atlamama
 • Madde ve aşırı alkol kullanımı
 • Anksiyete bozuklukları

Anka Psikoloji Merkezi

Kurucu Psikolog Doğan TURA

İletişim 05079140026

Tavsiye Edilen Yazılar