Erektil disfonksiyon yani bilinen bir diğer adı ile sertleşme problemi, bir cinsel işlev bozukluğu olarak karşımıza çıkmaktadır ve toplumda görülme sıklığı da oldukça yüksektir. Cinsel ilişki sırasında yeterli sertleşmenin sağlanamaması ya da bu durumun yeterli süre devam ettirilememesi sorunu olarak tanımlanan bu rahatsızlık, yaklaşık her iki erkekten birinde görülmektedir. Hastaların pek çoğunda sonradan meydana gelen bu rahatsızlık tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır.

Toplumumuzda cinselliğe dair bilgi sahibi olmayan pek çok birey bulunmaktadır. Bu tür konuları konuşmaya çekinen bireyler sertleşme bozukluğu problemlerinden de kimseye bahsetmemeye çalışırlar. Bu durum hem kişinin hem de partnerinin cinsel aktivitesini olumsuz etkiler. Bu nedenle bu sorunla karşılaşan bireyler zaman kaybetmeden bir uzman tarafından destek alarak tedavi olmalıdır.

Erektil Disfonksiyon Nedenleri

Erektil disfonksiyonun bilinen pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler fizyolojik olabileceği gibi psikolojik de olabilmektedir. Rahatsızlığın teşhis edilebilmesi için altta yatan nedenlerin bilinmesi ve buna uygun şekilde muayene edilip nedenlerin tespit edilmesi gerekir. Erektil disfonksiyon nedenleri kısaca şu şekilde özetlenebilir:

  • Özellikle diyabet ve kalp rahatsızlığına sahip bireylerde sertleşme bozukluğu çok sık bir şekilde görülmektedir.
  • Yüksek kolesterol ve buna bağlı olarak görülen ateroskleroz yani damar tıkanıklığı da erektil disfonksiyonun nedenleri arasında yer alır.
  • Aşırı kilo, hormonal bozukluklar, metabolik sendromlar, parkinson hastalığı ve multipl skleroz sertleşme bozukluğunun diğer sebepleridir.
  • Tütün ve alkol kullanımı, sertleşme bozukluğunun en sık görülen nedenleri arasında yer alır. Uzmanlar tarafından sık sık bu konuda uyarılar yapılmakta ve hatta sigara paketlerinin üzerinde sigara kullanımına bağlı sertleşme bozukluğu yaşanabileceği vurgulanmaktadır. Buna rağmen toplumumuzda alkol ve tütün kullanım oranı oldukça yüksektir.
  • Bazı reçeteli ilaçların yan etkilerine bağlı olarak da sertleşme bozukluğu görülür.
  • Uyku bozukluğu, stres, anksiyete gibi faktörler erektil disfonksiyonun sık rastlanan nedenleri arasında yer alır.
  • Prostat kanseri ve büyümüş prostat bezi de bu probleme neden olan başlıca faktörlerdendir.
  • Partnerle yaşanan sorunlar ve buna bağlı stres ile cinsel ilişkide başarısızlık yaşayacağını düşünen ve özgüveni düşük bireylerde psikolojik nedenlere bağlı olarak erektil disfonksiyon yaşanabilmektedir.

Erektil Disfonksiyon Teşhisi

Erektil disfonksiyon teşhisi için uzman bir doktorun görülmesi gerekmektedir. Bu soruna hem fizyolojik faktörler hem de psikolojik faktörler neden olabileceği için her iki alanda da uzman kişiler tarafından görüşme yapılması gerekir.

Teşhiste öncelikle iyi bir hasta öyküsü alınması gerekir. Daha sonra alınan öykü doğrultusunda gerekli fizik muayene yapılır. Penis ve testisler iyice incelenir ve sinir duyuları test edilir. Daha sonra çeşitli kan testleri yapılır. Böylelikle diyabet, yüksek kolesterol gibi faktörlerin varlığı incelenir. Daha sonra görüntüleme teknikleri yardımı ile ve genellikle ultrason kullanılarak penisteki damarların kan akışı izlenir. Bunun için hastalara kimi zaman ilaç enjekte edilir. Fizyolojik açıdan herhangi bir problem olup olmadığı incelendikten sonra psikolojik faktörler incelenir. Depresyon ve anksiyete gibi durumlar uzman bir psikolog ile görüşme yapılır.

Erektil Disfonksiyon Tedavisi

Erektil disfonksiyon tedavisi için öncelikle hastalığa neden olan sebeplerin saptanması gerekmektedir. Bu da alanında uzman doktorların yardımı ile kolaylıkla yapılmaktadır. Daha sonra eğer fizyolojik açıdan problem varsa gerektiği halde cerrahi müdahale ya da ereksiyon sağlayan yardımcı cihazlar kullanılır.

Eğer sorun psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor ise depresyon, anksiyete gibi durumları ortadan kaldıracak ilaçlar yardımı ile hastalığa neden olan faktörler yok edilir. Bu süreçte terapi alınması da sürecin daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır. Hem cinsel terapi hem de partnerin de dahil olacağı çift terapileri sayesinde kişi erektil disfonksiyon şikayetinden kurtularak cinsel hayatına normal bir şekilde geri dönebilir.

İzmir’de hizmet veren Anka Psikoloji Merkezi, erektil disfonksiyon da dahil olmak üzere pek çok hastalığın psikolojik kısımları ile ilgilenmekte ve uzman kadrosu sayesinde danışanlarının sorunlarını kısa süre içerisinde çözmektedir. Siz de kendiniz ya da sevdikleriniz için psikolojik danışman ya da psikolog arıyorsanız gönül rahatlığı ile burayı tercih edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar