Disparoni kadının cinsel ilişki sırasında ağrı hissi yaşamasıdır. Oldukça yaygın bir sorun olmasına rağmen pek dillendirilmez. Tedavisi olan bir hastalık olmasına rağmen kadın doktora gitmediğinden cinsel yaşamında büyük sorunlar olur. Bu hastalık vajinusmus ile karıştırılmaktadır. Oysa vajinusmusta kadın cinsel ilişkiye giremez. Bu hastalıkta ise cinsel ilişki gerçekleşir ama kadın ağrı hisseder. Kadının cinselliği bir görev olarak kabul ettiği durumlarda daha çok görülür.

Tedavi edilebilirdir ve kadının bu sorunu göz ardı etmemesi hemen bir kadın doğum doktoruna başvurması gerekir. Genellikle altında psikolojik nedenler yatıyor olması ile tedavisinde psikoterapi de etkin olur. Bu sorun sadece kadının değil partnerinin de cinsel yaşamında sorunlara neden olur. Özellikle evliliklerde büyük sorunlar ortaya çıkar. Tedavi için İzmir Anka Psikoloji ile iletişime geçebilirsiniz.  

Disparoni Nedir?

Disparoni nedir incelendiğinde kadının cinsel ilişki sırasında kasıklarında yanma, ağrı hissetmesi olduğu görülür. İki farklı şekilde görülür bunlar yüzeysel ve derindir. Yüzeysel disparoni de cinsel ilişki başladığı anda ağrı ve acı duyulur. Derin disparonide ise cinsel ilişkinin ileri safhasında penis rahim duvarına değdiğinde acı hissedilir. Bu ağrıların nedeni psikolojik ya da fiziksel olabilir. Tedavisi de altına yatan nedene bağlı olarak yapılmalıdır. Hastalığın yaşanma nedenleri şu şekildedir.

  • Psikolojik nedenler: Kadının cinsel birleşmeye hazır olmaması, vajinusmus gibi vajinanın kasılması ve erkeğin zorlamasıdır. Yeterince uyarılmayan kadının vajinası ıslanmaz ve ilişki sırasında ağrı hissedilir.
  • Fiziksel nedenler: cinsel ilişki sırasında ağrının ne zaman yaşandığına bağlıdır. Yüzeysel disparoni daha çok vajinada olan çeşitli enfeksiyonlar, vajina daraltma ameliyatları gibi durumlarda görülür. Menopoz sürecinde vajinada oluşan kuruluk da bu nedenler arasında yer alır. Derin disparoni görülme nedenleri arasında ise geçirilmiş çeşitli ameliyatlar, rahimde, yumurtalıklarda ve tüplerdeki sorunlar, endometrizos hastalığı olabilir.

Disparoni Görülme Sıklığı

Kadınlarda ortaya çıkan disparoni görülme sıklığı oldukça fazladır. ABD’den Kuzey Avrupa ülkelerinde daha az görüldüğü yapılan araştırmalar ile ortaya çıkmıştır. Kadınların %3, 43’ü arasında görülen bu hastalık kadının cinsellikten uzaklaşmasına neden olur. Hastalığın kadın tarafından dile getirilmesi ve doktora başvurulması ile tedavisi mümkün olur. Ekonomik olarak gelişmiş ülkelerde kadınlar bu konuda sorun yaşamaz ve hemen doktora giderler. Az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde ise kadınlar bu durumu anlatmaz ve doktora gitmezler.

Disparoni sorununun ortaya çıkmasına neden olabilen çok sayıda neden bulunur. Bu nedenlerin tedavisi ile birlikte de kadının cinsel ilişkide yaşadığı ağrılar ortadan kalkar. Hastalığın doğru teşhisi ve tedavinin planlanması için kadının sorunu tam olarak anlatması gerekir. Pek çok kadın vajinal enfeksiyonlar nedeniyle bu ağrıyı yaşarlar. Enfeksiyon tedavisi sonunda artık ağrı hissetmediklerinden bu hastalığı geçirdiklerini fark etmezler.

Disparoni Teşhis ve Tedavisi

Disparoni teşhis ve tedavi hastalığın altında yatan nedene bağlı olarak planlanır. Cinsel ilişki sırasında ağrı duyan kadın öncelikle kadın doğum doktoruna gitmelidir. Doktor tarafından kan ve idrar tahlilleri yapılır. Ayrıca fiziksel muayene ile de hastalığın altında yatan neden araştırılır. Kadın doğum doktoru tarafından yapılan tetkiklerde bir sorun görülmediği takdirde altta yatan nedeninin psikolojik olduğu anlaşılır.

Psikolojik nedenlerden dolayı acı hissi duyuluyorsa tedavisinin psikoterapi ile yapılması gerekir. Hasta cinsel terapi alarak bu sorundan tamamen kurtulabilir. Disparoni tedavisinde geliştirilen cinsel terapi yöntemleri ile kadın yaşadığı kaygılar ve stresler varsa bunlardan kurtulur. Disparoni için İzmir psikolog sayfasına göz atabilirsiniz. Cinsel ilişkide ağrı duyulması normal bir durum değildir. Partnerinizle mutlu cinsel hayata sahip olmak için disparoni sorununun tedavisi gerekir. Bunun için mutlaka önce kadın doğum doktoruna gitmeniz gerekir.

Tavsiye Edilen Yazılar