Çift terapisinde ne yapılır sorusu, genel anlamda sadece çiftleri ilgilendirir gibi görünse de ileride bir çift olma ihtimali bulunan herkesi ilgilendirir. Bu anlamda incelenecek olursa çift terapisi, çift olan kişilerin kendi başlarına çözüm bulma konusunda zorlandıkları sorunların, içinde çıkma konusunda yaşadıkları kısır döngülerin ya da iletişim problemlerinin bir uzman desteği ile ortaya çıkarılarak anlamlandırılması, yorumlanması ve dönüştürme süreci olarak ortaya çıkar. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına verilen çift terapisi ev ödevleri de eksiksiz olarak yerine getirilmelidir.

Çift Terapisinde Terapi Süreci Nasıl İlerler?

Çift terapisinde terapi sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve ilişkinin geliştirilmesi adına, etkin bir şekilde kullanılan çift terapisi egzersizleri birbirinden farklı şekillerde ortaya çıkar. Bu egzersizlerin layıkıyla yerine getirilmesi ile ilişkide ortaya çıkan sorunlar ortadan kalkmaya başlar.

Bu egzersizlere; çiftler arasında güven duygusunu tesis eden güven düşüşü, eşler arasında düşünceleri netleştiren takdir listesi, çiftler arasında iletişimi daha kuvvetli bir hale getiren teknolojisiz 10 dakika, birlikte hareket etmeyi olanaklı hale getiren takım oluşturma alıştırması, tutarlı randevu gecesi, ilişki aktivitelerinden ilişki kovası ve yatağa hiçbir şekilde kızgın girmeme gibi örnekler verilebilir.

Çift Terapisinde İlk Seans Ne Yapılır?

Çift terapisine neden gidilir sorusu, bu terapide ilk seansın nasıl yapılacağı meselesini de gündeme getirir. Doğal olarak çift terapisinin ilk seansına çiftleri ağırlamakla başlanır. Böylece çiftlerin tek tek problemlerinin ne olduğunun farkına varmaları ve bunu da birbirlerinin eşliğinde yapmaları sağlanmaya çalışılır. Bu kapsamda çiftler, çoğu zaman ortak problemlere sahip olduklarını, sanki tek bir problem varmış gibi düşünen çift üyeleri, aslında çok farklı ihtiyaçlara sahip olduklarını bu ilk oturumda belirlemiş olurlar.

Çift Terapisinde Sorulan Sorular

Çift terapisinde sorulan sorular incelendiği zaman, bu yönde sorulan ilk soruların çiftler arasındaki ilişki ile ilgili temel sorular olduğu gerçeği ortaya çıkar. Bu sorulan soruların temel amacı, çiftler arasındaki ilişkinin yapısını anlamak ve uygulanacak olan terapi açısından bu soruları yol gösterici olarak kullanmaktır. Bu soru türlerine şu örnekler verilebilir:

  • Kararları daha çok hanginiz alıyor?
  • Eşinizin sürekli olarak yaptığı hangi davranışı sizi rahatsız ediyor?
  • Eşinizi yaptığı hangi davranışları asla yapmazsınız?
  • Evliliğinizin hedefi nedir?
  • Anne, baba ve kardeşleriniz ile ilişkileriniz nasıldır?

Çift Terapisi Kaç Dakika Sürer?

Her terapinin kendine özgü bir süresi bulunduğu gibi çift terapisinin de belli bir süresi vardır. Bu açıdan çift terapisinin kaç dakika sürdüğü meselesi oldukça önemlidir. Aile ve çift terapisi, elbette duruma göre değişebilmekle birlikte 8-24 seans olarak yapılır. Mutlak surette her çift bu terapiyi alanında uzman, en iyi çift terapisti ile yürütmek ister. Çift terapisinin seans süresi ise 50 dakika olarak karşımıza çıkar. İzmir çift terapisi arayışından olan kişiler için yardımcı olacak Anka Psikoloji Merkezi İzmir uzman psikolog ile hizmet vermektedir.

En İyi Çift Terapisi Teknikleri

En iyi çift terapisi teknikleri, her ilişkide ortaya çıkabilmesi ihtimali olan çatışmaların, anlaşmazlıkların çözümü konusunda etkin bir şekilde devreye girer. Birbirinden farklı isimler altında devreye giren bu teknikler, ilişkilerde ortaya çıkan sorunların çözümü konusunda aktif bir şekilde kullanılır. Bu teknikler; yansıtma tekniği, fiziksel temas, Gottman tekniği, 6 saniye öpücük, silahsızlandırma tekniği, olumluyu görebilme tekniği, zamanaşımı yöntemi, anlaşılmaya değil anlamaya çalışma tekniği, imago tekniği ve icebreaker, yani buzkıran tekniği olarak ön plana çıkarak uygulama alanı bulur.

Tavsiye Edilen Yazılar