Travma sonrası stres bozukluğu nedir,  genel olarak kişileri aşırı şekilde korkutan, çaresiz olduğunu hissettiren, genelde ruhsal anlamda kişiyi olumsuz olarak tetikleyen ve farkında olmadan ortaya çıkan bir tür ruhsal travmadır. Bu tarz stres bozukluklarının genel sebebi kişinin daha önce yaşamış olduğu ciddi bir olay yakın çevresinden birini kaybetme ya da yaralanma gibi durumlardan kaynaklanıyor. Bu travma sonrası stres bozukluğu yaşadığı olay neticesinde kişide pek çok kez görülebilir. Sadece bireysel değil toplumsal anlamda yaşanan problemler de kişide travma sonrası stres bozukluğu durumunun tetikleyebilir. Travma sonrası stres bozukluğutedavisi için İzmir psikolog aracılığıyla destek alınması faydalı olur.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nasıl Ortaya Çıkar

Travma sonrası stres bozukluğu belli başlı nedenlere dayalı olarak ortaya çıkar. Bu stres bozukluğundan bireysel olarak kişinin kendisinin ya da yakın çevresinden birinin zarar görmesi olumsuz bir olay yaşaması gibi durum sonrasında stres bozukluğu yaşanabilir. Toplumsal anlamda ise deprem sel yangın gibi birbirinden farklı doğal afetler sonucunda travma sonrası stres bozukluğu oluşabilir.

Psikolojik nedenlere dayalı durumlar ortaya çıktığında işkence psikolojik şiddete maruz kalma taciz ya da tecavüz gibi durumlar sonrası travma sonrası stres bozukluğu durumu yaşanabilir. Bu durumlar neticesinde Yaşanan bu ruh hali kişide farkında olmadan ya da kendi planlamadığı bir şekilde ortaya çıkabilir.  

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri

Bu şekilde ruhsal bir tramvayı anlamak sanıldığı kadar zor değildir. Çevrede yaşanan herhangi bir olumsuz neticeye taciz istismar ya da toplumsal bir savaş ya da deprem gibi olaylar neticesinde kişi kendini fazlasıyla çaresiz hissederek depresif bir ruh haline bürünebilir.  Aynı zamanda ruhsal açıdan karamsarlığa bürünerek kendi yaşadığı travmaları bir anda hatırlayabilir.

Bu şekilde negatif bir ruh hali ortaya çıktığında kişi kendinde oluşan ruhsal tramvayı anlayabilir. Travma sonrası stres bozukluğu belirtileri bu durumlar yaşandığında net bir şekilde anlaşılabilir. Bu çaresizlik hissiyatının kişinin üzerinden daha çabuk atılabilmesi adına profesyonel bir psikolog desteği her zaman önem taşır. Psikolog desteği ile bu ruh halinin kişinin üzerinden daha çabuk atabilmesi ve daha hızlı şekilde sosyal hayata geri dönebilmesi mümkün olur.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Durumunu Tetikleyen Durumlar

Travma yaşanan durumlarda bu stres bozukluğu belli başlı neticelerde daha da tetiklenebilir. Kişi bireysel anlamda travma yaşamışsa eğer bu durum çocukluktan gelen herhangi bir cinsel istismar ya da psikolojik şiddetse ileriki yaşlarda daha ufak çaplı bir mobinge maruz kaldığında stres bozukluğu tetiklenebilir.

Aynı zamanda toplumsal bir doğal afet ya da savaş gibi farklı bir olaydan dolayı stres bozukluğu ortaya çıkmışsa ileride toplumsal olarak yaşanan bu negatif neticeler yine stres bozukluğunu tetikleyebilir. Bu tetiklenen durumlar neticesinde kişideki ruhsal bozukluk daha da artış gösterebilir. Böyle durumlarda ise psikolog İzmir desteğinden faydalanarak bu tramvayı daha kolay bir şekilde aşabilmek mümkün olur. Bu konu özellikle bazı kişiler tarafından aşılması çok fazla zaman aldığı için profesyonel bir destek oldukça önemlidir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Neticelerinde Neler olabilir

Travma sonrası stres bozukluğu yaşayan kişilerde anksiyete depresyon gibi olumsuz psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kişinin ruh halinde farklı zamanlarda oluşan değişiklikler ve kendini ifade edememe gibi farklı problemler de ortaya çıkabilir. Bu durumları daha hızlı ve daha kolay bir şekilde aşabilmek adına profesyonel anlamda psikologdan her zaman destek almak doğru olur. Bu destek neticesinde anksiyete ya da depresyon gibi durumların önlenmesi varsa eğer kısa süre içerisinde kişinin sosyal hayata daha çabuk odaklanabilmesi mümkün olur.  Belli seanslar neticesinde psikologdan alınan terapilerle kişi kendindeki ruhsal tramvayı daha kolay atlatabilir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğunda Psikolog Desteğinin Önemi

Travmaları ve ruh halini daha çabuk iyileştirebilmek adına psikolog desteği her zaman önemlidir. Bu şekilde profesyonel destek alarak ruh hali bozukluğunun kısa sürede önüne geçilebilmesi aynı zamanda psikolojik rahatsızlıkları daha çabuk aşabilmek mümkündür. İzmir psikolog aracılığıyla alabileceğiniz profesyonel destek sayesinde anksiyete ya da depresyon gibi durumlar ortaya çıkmadan kısa süre içerisinde bu durumları aşabilmek mümkün olur.

Tavsiye Edilen Yazılar