Manipülasyon nedir kavramını pek çok şekilde tanımlamak mümkündür. Başkalarının duygu ve düşüncelerini davranışlarını kontrol altına alabilmek için bu durumu ona hissettirmeden hak ihlali yapacak şekilde gerçekleştirmesidir. Bu ifade manipülasyon ne demek sorusunun karşılığıdır.  Manipülasyon yapan kişi tamamen bencillikle hareket ederek kendi çıkarlarına daha iyi bir şekilde gerçekleştirebilmek amacıyla bu durumu yapar.

İlk başlarda karşıdaki kişiyi etkileyerek Daha Sonrasında o kişinin tamamen duygu ve düşüncelerine dilediği yönde hareket ettirmeye başlar. Manipülasyon ciddi olumsuz sonuçlar verilebilecek bir durum olduğu için eğer kişi bu duruma maruz kalıyorsa mutlaka profesyonel bir destek alarak bu durumu atlatması gerekir. İzmir psikolog desteği ile kısa sürede manipülasyon durumu aşılabilir.

Duygusal Manipülasyon

Duygusal manipülasyon, karşısındaki kişinin duygularını derinden etkileyerek daha sonra onun davranışlarını hissiyat ya da tutumlarını kontrol altına alabilmek amaçlı yapılan bir durumdur. Kontrolü ele geçirmek ve karşıdaki kişinin üzerinde güç kurabilmek amaçlı duygusal manipülasyon gerçekleşir. Ciddi ve olumsuz sonuçlara yol açabilecek duygusal manipülasyona uğrayan kişiler genellikle ilk etapta bunun farkında olmaz. Bu ulaşabilmek ve manipülasyondan kişinin kendini koruyabilmesi önemlidir. Bu anlamda profesyonel bir destek her zaman doğru olur.

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

Duygusal manipülasyonda ikili ilişki söz konusu ise bu durum kadın erkek arasında ya da iki arkadaş arasında olduğunda daha çok narsist kişilik bozukluğu ile de bağlantılıdır. Kişiye kendi istek ve taleplerini her zaman daha üstün tutan karşıdakinin üzerinde güç ve hakimiyet kurabilme amaçlı karşıdakini manipüle etmeye devam eder. İlk etapta onu etkileme ile bu durum başladıktan sonra etkilendiğini fark eden manipülasyonu yapan kişi güç ve hakimiyetini belli etmeye başlar.

Bu şekilde ikili ilişkilerde manipülasyona maruz kalan kişi uzun vade bu durumu anlamaya bilir. Çünkü sürekli olarak birinin üzerinde hüküm kurmaya çalışması duygusal anlamda istismara uğraması ve kısıtlamalara maruz kalan kişi mantığını kullanamayabilir. Mantıklı davranmaktan uzak olan manipülasyona uğrayan kişiler uzun vade duygusal istismar durumunu ayırt edemeyebilir. Bu durumların neticesinde ise manipülasyona uğrayan kişi de anksiyete depresyon ya da sinir krizleri ortaya çıkabilir. İkili ilişkilerde duygusal manipülasyon durumum manipüle edilen kişi tarafından çok geç algılanabilir.

Duygusal Manipülasyon Nasıl Önlenir?

Manipülasyon yaşayan kişiler duygusal olan bu durumun engelleyebilmek adına ya da yaşadığını fark ettiği anda profesyonel bir psikolog desteği alabilir. Uzman birinden alınan destek neticesinde mağdur olan kişi kısa süre içerisinde bulunduğu olumsuz psikolojiden çıkarak kendini daha iyi hissedebilir. Psikolog İzmir desteği ile birlikte profesyonel bir destek alarak duygusal manipülasyon durumu içerisinden çıkabilmek ve daha sonra mantıklı hareket ederek bu durumu önleyebilmek mümkün hale gelir.

Gerek ikili ilişkilerde gerek toplumsal ortamlarda yaşanan Manipülasyon durumları kişideki öz benliği yok etme durumuna kadar ilerlediği için mutlaka önlem almak gerekir. Aynı zamanda bu durumdan hızlı şekilde kurtulabilmek adına profesyonel bir psikolog desteğinin önemi oldukça büyüktür.

Manipülatif İnsanların Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Manipülatif insanlar genellikle belli başlı kişilik özelliklerine sahiptir. Bu tarz insanların günlük yaşamda en çok kullandıkları durum yargılama ve eleştirmektir. Karşıdaki kişiyi manipüle edebilmek adına yaptıkları pek çok davranışı eleştirerek aşağılama durumuna giderler. Manipülasyon yapan kişiler genellikle şiddet yanlısı olan ve şiddete eğilimli olan kişilerde sık görülür. Ayrıca yalana oldukça sık başvururlar. Karşıdaki kişiyi yönetmeyi ve hükmetmeyi severler.

Merhamet duyguları oldukça zayıftır. Pek çok konuda bencil ve hırslı davranırlar. Küçümseme içerisine girip karşıdaki kişiye kendini değersiz hissettirmesine neden olurlar. Duygusal manipülasyona maruz kalmamak için eğer bir kişi karşısındaki insan da bu davranışları yoğun şekilde hissediyorsa kendisini koruma altına alabilir ya da ileri bir durumda psikolog desteği alabilir.

Manipülasyonda Psikolog Desteği Neden Önemlidir?

Manipülasyon durumlarında kişiye kendini kötü hissetmesine neden olan durumlar yaşadığı için psikolog desteği çok önemlidir. Çünkü uzun vade manipülasyona maruz kalmış kişilerde genellikle anksiyete ve depresyon sıklıkla ortaya çıkar. Profesyonel bir psikolog desteği sayesinde kısa sürede manipülasyonun bıraktığı etkilerden kurtulabilmek ve sosyal hayata daha iyi bir şekilde geri dönüş sağlayabilmek mümkün olur. Böylelikle yaşanan olumsuz psikolojik durumlar aşılabilir.

Tavsiye Edilen Yazılar