İnsan sağlığı, hemen her koşulda soruna uğrayabilecek bir durum olmasının yanı sıra hem ruhsal hem de fiziksel anlamda hasar alma potansiyeline de sahiptir. Özellikle gündelik hayatı derinden etkileyen ruhsal sağlık sorunları, zamanında tedavi edilmediği sürece kişilerin fiziksel anlamda da hasar görmesine neden olabilecek bir konudur.

İnsanların psikolojik anlamda yaşayabilecekleri veya yaşatabilecekleri sağlık sorunları arasında yer alan gaslighting, ne anlama geldiği konusunda sıklıkla araştırılan içeriklerden birisidir. Gaslighting nedir sorusu, bu sağlık sorununu merak eden bireyler tarafından çeşitli kaynaklar üzerinden detaylı bir şekilde araştırılmaktadır.

Bahsi geçen bu psikolojik rahatsızlık, psikolojik taciz olarak da tanımlanabilmektedir. Zira kişi, kendisini sorgulamaya neden olabilecek yalan ve inkar gibi durumlar ile manipüle edilmektedir. Hatta bu sağlık sorununda hem kurban hem de uygulayan olmak üzere iki profil bulunmaktadır. Uygulayan kişilerin profilleri incelendiğinde narsist kişiliklere sahip oldukları da fark edilebilmektedir.

İnsanlar Neden Gaslighting Yapar?

İnsanlar neden gaslighting yapar veya bu uygulamanın yapılma nedeni nedir gibi başlıklar da bahsi geçen konu kapsamında merak edilen içerikler arasında yer almaktadır. Fiziksel şiddet, kişi üzerinde ne kadar hasar bırakıyorsa psikolojik şiddet de bir kişinin sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesini o kadar etkilemektedir.

Söz konusu gaslighting yapmak olduğunda bu uygulamayı yapan kişilere bakıldığı zaman genellikle sorumluluk almak istemeyen, dikkatleri başka yöne çevirmek isteyen kişiler olduğunu görmek mümkündür. Aynı zamanda travmatik bir geçmişe sahip olan bireylerin de gaslighting yapmaya oldukça meyilli olabileceği bilinmektedir.

Gaslighting

Gaslighting Yöntemleri

Gaslighting olarak tanımlanan ve psikolojik taciz olarak da ifade edilen bu sağlık sorunu, hangi yöntemlerle yapıldığı konusunda gaslighting yöntemleri başlığı altında da detaylı bir şekilde araştırılmaktadır. Karşı tarafı yalan veya imalar ile manipüle etmek için uygulanan bu psikolojik şiddet yöntemleri, kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

İnsanlar, yaşadıkları zorluklardan veya travmalardan ötürü bu uygulamayı sergilerken farklı davranışlar sergileyebilir. Ancak genele bakıldığı zaman en sık kullanılan bazı yöntemler vardır. Bahsi geçen bu yöntemlerden bazıları aşağıda detaylı bir şekilde sıralanmıştır.

  • Kişiye veya çevresine akıl sağlığında sorun olduğunu belirtmek
  • Yalan söyleme yoluyla manipüle etmek
  • Kişinin düşüncelerini ve duygularını küçümsemek
  • Söylediklerini inkar etmek
  • Aşağılamak
  • Kişinin karar verme sırasında yanlışa yönlendirmek
  • Konuyu kendi istediği yöne çekmek veya çarpıtmak

Sıralanan bu yöntemlere bakıldığı zaman uygulama yapan kişinin kurban üzerinde psikolojik şiddet uyguladığını görmek mümkündür. Bu durumu engellemek için alanında uzman olan bir psikologdan yardım almak çok daha doğru olacaktır.

Gaslighting Tedavi Edilir Mi?

Özellikle kurbanın psikolojik açıdan yıprandığı ve uygulama yapan kişinin de birtakım sağlık sorunlarına sahip olduğu bu psikolojik taciz ile alakalı olarak tedavi konusu da sıklıkla gündeme gelmektedir. Özellikle gaslighting tedavi edilir mi sorusu, bu konuyu merak eden bireyler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır.

Öncelikle bu durum ile başa çıkabilmek için gaslighting yöntemlerinin biliniyor olması ve farkındalığın olması oldukça önemlidir. Zira bahsi geçen bu olumsuz uygulama anlık olmayacağı gibi kurbanlar belli bir süredir bu tarz manipülasyonlara maruz kalıyor olabilir.

Gaslighting adı verilen bu psikolojik tacize maruz kalan kişiler, genellikle tanıdıkları veya her gün muhatap oldukları kişiler tarafından bu uygulamanın baskısı altında kalıyor olabilir. Bu durumu engellemek için yapılabilecek en iyi uygulamalardan birisi şüphe duyulan kişiler ile araya mesafe koymak olacaktır. Böylece manipülasyonlardan uzak kalmak mümkündür.

Araya koyulan mesafe sonrası kişi yaşadığı kötü süreci yönetmekte veya başa çıkmakta zorlanabilir. Bu durumda da alanında uzman olan bir izmir psikolog ile iletişime geçerek bahsi geçen süreçte maruz kaldığı yalanlar veya diğer manipülasyonlar hakkında konuşabilir. Buna örnek olarak Anka Psikoloji Merkezi ile iletişime geçebilir ve konu hakkında da detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar