Biten evlilik belirtileri, aslında her evliliğin dinamiğine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bununla birlikte bazı yapı taşlarının yerinden oynaması, evliliğin bittiğine dair sinyaller verebilmektedir. Her evliliğin dışarıdan göründüğü gibi olmayacağı göz önünde bulundurulduğunda, insanların dışarıdan evliliklere yaptıkları yorumlar gerçeği yansıtmayabilir. Partnerlerin uyumlu, düzgün ve sevecen göründüğü evlilikler kendi içinde bitmiş olabilir.

Evlilik uzun ve meşakkatli bir yoldur. Bu nedenle iniş ve çıkışlara gebe olması da malumdur. Hayatın her alanında olduğu gibi inişlerin olması da evliliğin bittiği anlamına gelmemektedir. Bazı evlilikler bu süreçleri atlatabilirken, bazılarının atlatamamasına bakılarak evliliklerin hangi aşamaya geldiğine dair düşünceler oluşabilmektedir. Zorlu dönemleri atlatmak için çaba gösteren çiftlerin evliliklerinin henüz bitmediğini belirtmek mümkündür.

Evliliğin Bitmesine Yol Açan Sebepler Nelerdir? 

Mutsuz evlilik belirtileri, olumlu duygular artık görülmediğinde daha göze batar hale gelmektedir. Daha önce sevgi ve saygının verdiği olumlu duygularla, çiftlerin birbirini anlayışla karşılaması daha kolaya hale gelmektedir. Evlilikler mutsuz bir hal almaya başladığında bu anlayışlı hal, artık görülmeyebilmektedir. Mutsuz bir evliliğin belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Çiftlerin birbirleriyle eskisi gibi ya da evliliğin başından beri iletişim kurmuyor olması
 • Cinsel anlamda uzaklık
 • Narsisizmin ve kurban psikolojisinin çemberinde, sıkışmış kalmış bir ilişki
 • Sadakatsizlik
 • Çözüme yönelik sağlıklı tartışmaların artık yaşanmıyor olması
 • Birlikte ortak planların yapılamıyor olması

Çiftlerin birlikte olmadan bir gelecek hayal etmeye başlaması, çoğu zaman mutsuz bir evliliğin göstergesidir. Mutsuz evliliklerin yavaş yavaş bitmeye yaklaşması, aslında bazı belirtilerle “kırmızı alarm” veriyor anlamına gelmektedir. Burada en önemli noktanın, çiftler arasındaki paylaşımların giderek azalması olabilmektedir. Eşler birbirleriyle yaşadıkları hayatın içinde iletişimsel ya da cinsel açıdan paylaşım yapmıyorlarsa, evliliğin bitme sebepleri olarak bunu ilk sırada tutmak gerekmektedir.

Özellikle cinselliğin, evliliğin %70’inin oluşturduğu kanıtlanmıştır. Çiftler cinsel açıdan birbirlerinden uzak durduklarında, aslında arada bir ilişkinin bağlayıcılığının söz konusu olmadığı anlaşılmaktadır. Karı-koca ilişkisinin giderek zayıfladığı bu alan, evliliğin yürümediğine dair ciddi ipuçları vermektedir. Bununla ilgili çözüm odaklı yaklaşmayan çiftlerin, evlilik hayatlarının bitişe doğru gitmesi muhtemeldir.

Evliliğinizin Bittiğine Dair 7 Önemli İşaret

Evliliğimin bittiğini nasıl anlarım, acaba evliliğim bitti mi şeklinde pek çok soru, evliliğinde ciddi sorunlar yaşayan çiftlerde kaygı yaratabilmektedir. Evliliğin bittiğine dair şu 7 önemli işaret, bununla ilgili dikkat edilmesi gereken faktörlerdir;

 • Eşlerin birbirine karşı özensiz ve sıradan tavırlar sergilemesi
 • Eşlerin ortak zevklerde ve alanlarda artık bulunmaktan zevk alması ve bulunmaması
 • Eşlerin birbirleriyle vakit geçirmekten zevk almamaya başlayarak, dışarıda sosyal ortamlarda daha fazla bulunur hale gelmesi
 • Eşlerin birbirilerine sevgi ve saygı duymamaya başlaması
 • Eşlerin yaşanılan olaylarda birbirlerini devamlı suçlaması
 • Ciddi tartışmalar, sözlü ya da fiziksel şiddete varan kavgalar
 • Geleceğe dair yapılan planlarda, partnerin olmaması

Mutsuz ve bitmeye yüz tutmuş evlilikler, “biz” olma kavramından giderek uzaklaşmaktır.

Çift Terapistlerine Göre Evliliğinin Bittiğinin İşaretleri

Evliliğin bitmesine yol açan sebepler, temelde iletişim eksikliğine dayanmaktadır. Çiftler artık birbirleriyle yeterli düzeyde iletişim kurmadığında, temelden sarsılan bir evliliğin mutsuzluğa sürüklendiği aşikardır. Çift terapistlerinin ifadelerine göre, “yanlış bir evlilik yaptığınızı nasıl anlarsınız?” Sorusunun yanıtları zihninizde gezindiğinde kendinizi devamlı mutsuz hissetme durumu da arkasından geliyor olacaktır.

Mutsuz ve yanlış evlilikler; çocuklar, partnerlerin ailesi ya da sosyal çevre için elbette devam etmemelidir. Bu durum yanlış ve mutsuz evliliklerin, giderek yıpratıcı ve zararlı hale gelmesinde etkili olacaktır. Böyle bir evlilikte kendinizi sıkışmış hissediyorsanız, evlilik terapisine ihtiyacınız olması muhtemeldir. Evliliğinizi bitirmeye karar vermeden önce gideceğiniz İzmir çift terapisi, size devam etme ya da bitirme kararı vermenizde yol gösterici olacaktır. Anka Psikoloji Merkezi, evliliğinizle ilgili daha sağlıklı karar almanızda profesyonel bir bakış açışı kazandıracaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar