Günümüzde yaşadığı psikolojik zorluklardan dolayı psikolog hizmeti almayı düşünenler için, Almanya online psikolog randevusu düzenlenmektedir. Bugün internetin bu kadar yaygın olmasından dolayı, internet erişiminin olduğu her yerde, online psikolojik danışmanlık almak mümkündür. Pek çok online psikolog sitesinde olduğu gibi, Anka psikoloji Merkezi çatısı altında online danışmanlık uygulaması bulunmaktadır. Özellikle yurt dışında yaşayıp, dil sorunu nedeniyle terapi desteği alamayanlar için en uygun yöntem bu şekilde denilebilir.

Bu yöntem yalnızca günümüz koşullarında yaşanan hastalık nedeniyle uygulanmamıştır. Bununla birlikte, yoğun iş temposu nedeniyle terapi desteği alamayan kişilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Hayatın içinde yaşanılan ani değişimlere ayak uydurmak noktasında, online psikolog seçeneği binlerce kişi tarafından tercih edilmektedir.

Online Psikolog Nedir?

Online psikolog nedir? şeklindeki sorular, bu yöndeki yeniliklere henüz hakim olmayan kişiler için merak konusudur. Bu tarz hizmet veren uzmanlar, en iyi tedavi yöntemini belirlemek adına net karar verebilme noktasında, danışanlarına bazı sorular sormaktadır. Danışanın neyi nasıl düşündüğü, ne hissettiği ve nasıl davrandığı konularında bazı çıkarımlarda bulunmaktadır. Bununla ilgili bazı psikometrik testler uygulayabilir ve bunlara göre yorumlarda bulunabilir.

Kişilerin psikolojik değerlendirmelerinin yapılmasıyla birlikte, bundan sonra bireyin karşılaştığı sorunları ele almaya yardımcı olabilmek yönünde, genellikle konuşma terapisi üzerinden giderek, psikoterapi yöntemini uygulamaktadır. Psikoloğun kullanacağı yöntem, bireyin ihtiyacıyla doğru orantılı olarak ele alınmaktadır.

Online Terapinin Avantajları

Bazı istisnai durumlar haricinde, online terapi çoğu psikolojik sorunun tedavisi için uygulanabilir. Kişinin kendine zarar verme dürtüsü varsa, şizofreni gibi kişiyi derinden etkileyen hastalıklar söz konusuysa, bunlar genel olarak online terapi yöntemleriyle çözümlenecek durumlar değildir. Online terapinin avantajları şu şekilde değerlendirilebilir;

  • Online terapi almak isteyenler, bir kliniğe ya da ofise gitmek için belli bir zaman dilimini yolda geçirmezler. Bu yönden daha pratik ve ulaşılırdır. Kişi kendini nerede güvende ve konforlu alanında hissediyorsa, orada terapi süreci gerçekleşmektedir.
  • Ülkemizin bazı bölgelerinde alanında uzman terapistlere ulaşmak zor olabilmektedir. Bu şekilde en iyi terapistlere rahatlıkla ulaşabilmek mümkündür.
  • Kişilerin psikolojik ve fiziksel durumları, dışarı çıkmalarına imkan vermeyebilir. Bu nedenle bulundukları yerden terapi desteğine ulaşabilirler.
  • Günümüz koşullarında “yeni dünya düzeni” olarak adlandırılan bu dönemde, çoğu insanın bu duruma alışması zor olabilmektedir. Yaşanılan psikolojik sorunların daha fazla artması söz konusu olduğundan, kişiler kendilerini fiziksel risk altına almadan terapi alabilirler.
  • Yaşadıkları çevrede psikolog bulunmayan kişiler için, terapi almak oldukça kolay hale gelmiştir.

Bireysel psikoterapi, aile ve çift terapisi, çocuk ve ergen terapisi için online terapiler uygundur. Online terapide kesinlikle ses ve görüntü kaydı alınmamaktadır. Tüm psikoterapi süreci, gizlilik ve güven çerçevesinde ilerlemektedir. Bu sürecin nasıl ilerleyeceği, terapist tarafından danışanına ilk seansta açıklanmaktadır. Danışanın da ses kaydı almaması gerektiği konusunda uyarılar yapılmaktadır.

Online terapinin psikolojik problemlerin çözümünde etkili olup olmadığı konusunda akıllarda soru işareti olabilmektedir. Online olarak psikologla görüşme, yüz yüze görüşmeden pek farklı değildir. Teknolojik gelişmelerin imkanlarından yararlanılarak, gayet verimli seanslar uygulanabilmektedir. Bilimsel olarak da kanıtlanmış bu terapi etkinliği, günümüzde dünyanın her yerinde uygulanmaktadır. Görüşme zamanları danışanın planlamasına göre düzenleneceğinden, bekleme ve ulaşım zamanı olmadan terapi alabilme rahatlığı sağlanmaktadır. Esnek saatlerde destek almak, online terapi randevuları kapsamında çok daha kolaydır denebilir.

Yüz yüze yapılan seanslarda uygulanan terapi çeşitleri, online terapide de kolaylıkla gerçekleşmektedir. Online terapinin başlangıç aşaması, öncelikle ön görüşmeyle olmaktadır. Online terapi yapan psikologlar, aynı yüz yüze çalışan psikologlar gibi, mesleki eğitimlere ve becerilere sahiptir.

Geleneksel Terapiyle Online Terapi Kıyaslaması

Online terapinin günümüzde ne kadar etkili olduğu artık bilinmektedir. Bazıları için geleneksel terapiden daha fazla tercih edildiği de görülmektedir. Online terapinin rahatlığını yaşayan pek çok insan, artık terapi sürecini bu yönde devam ettirmektedir. Geleneksel terapiye göre daha özgür bir alan oluşturması da bu anlamda ön plana çıkmasına neden olmaktadır.

Aklınıza takılan herhangi bir konuda hemen terapistinize danışmak istiyorsanız, zaman gözetmeden randevu ayarlayabilirsiniz. Randevu saatleri genelde uygulamaların ve internet sitelerinin üzerinden yapılmaktadır. Sizin için en uygun saati belirleyerek, gün içinde randevu talep edebilirsiniz. Geleneksel terapi gibi terapi gününüzü beklemeden, terapistinizle iletişime geçebilirsiniz. Bir yandan da farklı zaman aralıklarında, terapi günü için plan yapmak zorunda kalmazsınız.

Tavsiye Edilen Yazılar