Cinsel terapi kişilerin yaşadığı cinsel sorunların tedavisinde etkili olarak uygulanan yöntemler arasında yer alır. Bu terapi bir kişiye ya da çiftlere birlikte uygulanabilir. Terapi genellikle cinsel işlev bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılır. Bunun yanında kişiye ya da çiftlere cinsel bilgilendirme yapılabilir. Çiftlerin cinsel hayatlarının düzene girmesi ve cinsellik yaşarken doğru iletişimi kurabilmeleri sağlanır.

Bu terapi ile kişilerin ya da çiftlerin yaşadıkları cinsel sorunların ortadan kaldırılması amaçlanır. Anka Psikoloji Merkezinde seanslar şeklinde uygulanan bu terapi ile kişinin cinsel işlev bozuklukları tedavi edilir. Erkeklerde erken boşalma, ereksiyon olamama, kadınlarda orgazm olamama, vajinusmus gibi pek çok cinsellikle ilgili sorunun tedavisinde etkilidir.

Cinsellik Terapisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Cinsellik terapisi, cinsellik konusunda sorun yaşayan çift ya da bireylere, fiziksel olarak temas olmadan, sadece konuşma şeklinde uygulanan, kişilerin cinsel sorunun temeline inilerek çözüme ulaşılması hedeflenen bir yöntemdir. Cinsellik terapisi ana temel amacı, cinsellik konusunda problem yaşayan bireylere eğitmenlik görevi yapmaktır. Bu görevi sağlarken de kişilerin cinsel sorunlarının kaynağına gidilerek çözümlenmesini sağlamaktır. Cinsel terapi uzmanı psikiyatristler ve psikologlar tarafından uygulanmakta olup sadece zihinsel davranışlara yönelik tedavi uygulama biçimidir.

Cinsel Aktivite Nedir?

Cinsel aktivite; bedensel bir aktivite olmasının yanı sıra; duygusal, düşünsel ve toplumsal bütünlüğünü sağlayan, kişilik gelişimini destekleyen, iletişim ve sevginin paylaşımını olumlu yönde etkileyen, zevk almak ya da üremek amacıyla yapılan yaşamsal faaliyetler arasındadır. İnsanlık açısından cinsellik hem fiziki olarak hem psikolojik olarak hem de sosyokültürel olarak bir bütün değerlendirilmek durumundadır. İlişkiler arasında cinsel isteksizlik, uyarılamama, cinsel aktivite esnasında oluşabilecek işlev bozuklukları durumunda bireylerin destek alabilecekleri cinsel terapiler bulunur.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi nedir incelendiğinde öncelikle kişinin yaşadığı cinsel hayatını olumsuz etkileyen sorunların kaynağını bulduğu görülür. Ardından kişinin yaşadığı sorunların ortadan kalkmasını ve cinselliğini sorunsuz yaşamasını sağlar. Bu terapi konusunda uzmanlaşmış psikologlar ile yapılan terapiler sonucunda kişinin yaşadığı sorunlar biter. Yaşanan sorunların çeşitli nedenleri olur. Terapist bu nedeni öğrenir ve terapiyi buna uygun şekilde düzenler. Psikolog danışanın rahatlamasını ve güven ortamının oluşmasını sağlar. Bu şekilde danışan cinsellikle ilgili yaşadığı sorunları ve bunların kaynağını anlatır.

Özellikle çiftlerin ilişkilerini olumsuz olarak etkileyen bu sorunların tedavisini amaçlayan bilişsel davranışçı terapi yöntemidir. Terapi içinde cinsel ön bilgilendirme bulunur. Ayrıca egzersizler ve ev ödevleri verilerek kişinin yaşadığı sorunun ortadan kalkması sağlanır. Kimi zaman cinsel işlev bozuklukların ortaya çıkmasında fiziksel etkenlerde bulunur. Bu gibi durumlarda cinsel terapi diğer tedavi yöntemleri ile birlikte uygulanır.

Cinsel Terapinin Tedavisinde Etkili Olduğu Sorunlar?

Cinselliğin bir tabu olduğu ve yeterli deneyimin yaşanamadığı toplumlarda cinsel işlev bozuklukları daha fazla görülür. Cinsel işlev bozukluğu yaşandığında tedavinin etkili şekilde yapılması için öncelikle nedenin bilinmesi gerekir. Fiziksel muayenesinde bir sorun olmadığı tespit edilen kişiler İzmir psikoloji merkezine geldiklerinde soruna bağlı olarak 3 ya da daha fazla seans ile sorunlarının çözüldüğünü görebilirler. Cinsel terapinin tedavisinde etkili olduğu sorunlar arasında şunlar yer almaktadır.

Erkeklerde görülen cinsel işlev bozuklukları

 • Sertleşme bozukluğu
 • Erken boşalma
 • Geç boşalma
 • Düşük cinsel istek duyulması
 • Hiperseksüel bozukluk

Kadınlarda görülen cinsel işlev bozuklukları

 • Vajisinusmus
 • Disporani (cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi)
 • Orgazm olamama sorunu
 • Cinsel uyarılma bozukluğu
 • Madde ve ilaç kullanımı nedeniyle oluşan cinsel işlev bozuklukları

Cinsel Terapiye İhtiyaç Duyulmasına Neden Olan Etkenler

Cinsel terapiye ihtiyaç duyulmasına neden olan etkenler değişiklikler gösterir. Bundan dolayı tedavi öncelikle altta yatan neden öğrenilerek planlanır. Psikolojik nedenlerden kaynaklı olan cinsel işlev bozukluklar terapiyle ortadan kaldırılır. Çoğu cinsel işlev bozukluğunun nedeni psikolojiktir ve terapiyle tedavisi gerçekleşir. Cinsel işlev bozuklukları kişinin cinsel hayatına olduğu gibi günlük yaşamına da olumsuz etkiler yapar. Bundan dolayı tedavilerinin yapılması şarttır. Evli insanların yaşadıkları cinsel işlev bozuklukları eşlerinin de olumsuz olarak etkilenmesine neden olur. Tedavi yapılmadığında evliliklerin bitme noktasına geldiği görülür. Temelde yatan sorunlar arasında şunlar bulunur.

 • Cinsel bilgide yetersizlik
 • Cinsel performansın düşüklüğünden endişe edilmesi
 • Stres ve yorgunluk
 • Cinsel mitler ve tabular
 • Travmatik cinsel deneyimlerin yaşanmış olması

Cinsel Terapi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel terapi tedavisi nasıl yapılır incelendiğinde bunun bilişsel davranışçı terapi yöntemleri arasında olduğu görülür. Cinsel terapinin alınması konusunda bireylerde ve çiftlerde bir çekinme olabilir. Oysa bu terapi konusunda özel eğitim almış psikologlar ile yaşanan cinsel işlev bozukluklarının paylaşılmasında bir sorun yoktur. Aksine tedavi bireyin cinsel hayatına olduğu gibi hayatın diğer aşamalarındaki başarısına da olumlu etkilerde bulunur. Psikolog asla kişiyi yargılamaz ve yapılan tedavi de gizlilik şartına kesinlikle uyulur

Kişinin cinsel işlev bozukluğu yaşamasına neden olan anıları, duyguları ve düşünceleri öğrenilir. Çiftlerin birlikte olduğu terapide ise çiftin öyküsünü dinlenilir. Çiftlerin yaşadıkları çatışmalara son verecek çalışmalar yapılır. Kişinin cinsellik konusunda bilgisinin yeterli olması sağlanır. Özgüveni yükseltilir ve sahip olduğu ön yargılar ve yanlış inanışlar ortadan kaldırılır. Kişiye ev ödevleri verilir ve bunları yapması istenir. Egzersizler ve ödevlerin yapılması, kişinin özgüveninin artması ve cinsel performansından emin olması ile tedavi tamamlanır. Cinsel terapi sonuçları ile kişinin cinsel performans konusunda endişeleri ortadan kalkar.

Cinsel Terapinin Faydaları Nelerdir?

 • Konusunda uzman olan cinsel terapist tarafından terapi alan çiftler, cinsellik konusunda yaşadıkları zorlukların gerçekte zor olmadığının farkına varır. Bu sayede cinsellik tanımına zihinsel olarak erişir. Bu durumda da kişilerin zihinsel olarak cinsellik konusuna bakış açıları normalleşme ye başlar.
 • Cinsellik konusunda çiftler arasında hiç konuşulmamış konuların ortaya çıkması sağlanır. Bu sayede çiftler cinsel olarak birbirlerini tanıma fırsatı yakalar.
 • Bireylerin hayat kalitelerini bozan, cinsel işlev bozukluklarının önüne geçirilir.
 •  Cinsellik aktivitesinin içerisinde, çiftlere öğretilen duyusal odaklanmalar çiftlerin güven duygularının gelişmesi, duygusal iletişimlerini artması konusunu destekler.
 • Bu terapiler sayesinde çiftlerin birbirlerine karşı daha dikkatli olmayı öğrendikleri görülür
 • Hem duygusal açıdan hem de fiziksel olarak daha yakın bir ilişki kurarak cinsel uyum artışı sağlanır.
 • Sıkıcı ve rutin cinsel ilişki önüne geçilir.

İzmir Cinsel Terapist

Cinsel iletişim bozukluğu yaşayan çiftler; İzmir Cinsel Terapi tedavi merkezimizde konusunda deneyimli uzmanlaşmış psikiyatristler ve psikologlar tarafından size özel olarak hazırlanan seanslara katılarak danışmalık hizmeti alabilirsiniz. Danışma hatlarımızdan arayarak cinsel terapi online ya da yerinde tedavi şekline göre randevu almanız mümkündür. Randevu oluşturmadan öncesinde cinsel terapi fiyatları hakkında detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Yapılacak olan ilk görüşme sonrasında sizin için özel hazırlanmış olan seans sayısı ve tedavi içeriğine göre hayat kalitenizi artıracak danışmanlık hizmetlerine sahip olabilirsiniz.